Raport Białoruś

Konsul Andrzej Chodkiewicz: akcja odwiedzania miejsc pamięci przyniosła wyniki

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 08:00
Akcja odwiedzania polskich miejsc pamięci na Grodzieńszczyźnie przyniosła efekty i sprawiła, że uczestniczy w niej coraz więcej osób – powiedział konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, który w czwartek kończył misję na Białorusi.
Audio
  • konsul Andrzej Chodkiewicz: dyplomaci odwiedzą groby żołnierskie w Słonimiu i Wołkowysku (źr. IAR)
Konsul Andrzej Chodkiewicz
Konsul Andrzej Chodkiewicz Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

- Stwierdzam, że ta akcja upamiętniająco-edukacyjna przyniosła ogromne efekty. Jestem zdumiony tym, że na niektórych cmentarzach czekało na nas już nie kilkanaście, a kilkadziesiąt osób, a w Wołkowysku, gdzie byliśmy w sierpniu tego roku na dużym cmentarzu żołnierzy wojny 1920 r., czekało około 150 osób w różnym wieku, nie tylko starsze, ale i młodsze, harcerze, dzieci – zaznaczył.

Konsulat generalny RP w Grodnie organizował przez ostatnie pięć lat akcję odwiedzania polskich miejsc pamięci na Grodzieńszczyźnie, których jest ponad sto: cmentarze wojskowe, kwatery partyzantów AK czy groby Polaków zasłużonych dla tej ziemi albo dla całej kultury polskiej, np. Elizy Orzeszkowej w Grodnie.

Jak podkreślił konsul, miejscowe społeczności często nawet nie wiedziały, że obok grobów swoich bliskich mają polskie miejsca pamięci, bo są to mogiły anonimowe, a tabliczki na nich były zatarte.

W ramach akcji lipcu – w rocznicę największej operacji wojskowej AK w czasie II wojny światowej, Ostra Brama - jeżdżono na cmentarze Armii Krajowej, w sierpniu z okazji zwycięstwa w bitwie warszawskiej – na duże cmentarze, gdzie spoczywają żołnierze z jesiennej bitwy nad Niemnem z września 1920 r., a we wrześniu – na miejsca związane z obroną Grodna i Grodzieńszczyzny przed najazdem sowieckim: mogiły żołnierzy polskich, ale też polskich osadników, którzy zostali wówczas zamordowani.

- Przez te pięć lat udało się wytworzyć pewną tradycję, obyczaj, że na tych cmentarzach spotykaliśmy się z miejscowymi Polakami, składaliśmy wieńce, zapalaliśmy znicze, ale też była krótka pogadanka któregoś z tutejszych polskich historyków na temat okoliczności, w których ci żołnierze zginęli, na temat wydarzeń sprzed lat 90 czy 70 – powiedział konsul.

Zdaniem Chodkiewicza widać, że ludzie potrzebują miejsca, w którym czują się związani z polską historią, a groby nieznanych żołnierzy traktują jako coś ważnego, co trzeba znać i gdzie można się spotkać, manifestując swoje polskie korzenie i polską świadomość.

"Na wszystkich znanych grobach żołnierzy AK są tabliczki"

Akcja, która rozwinęła się za urzędowania Chodkiewicza i obejmowała także miejsca związane z powstaniem styczniowym, przyniosła jeszcze jedną korzyść. - Przez ostatnie 3-4 lata wyremontowaliśmy ponad 75 tych polskich mogił, zaczynając od dużych cmentarzy, takich jak chociażby Słonim, gdzie wszystkie nagrobki – a jest ponad 400 - zostały oczyszczone i zakonserwowane, poprzez najbardziej znaczące, jak renowacja kwatery lotników na cmentarzu w Lidzie – powiedział konsul.

Jak podkreślił, na wszystkich znanych konsulatowi mogiłach żołnierzy AK znajdują się w tej chwili metalowe krzyże i nowe tabliczki z orłem oraz napisem, że spoczywa tam żołnierz AK.

- Te społeczności w różnych miejscowościach zaczynają uznawać polski cmentarzyk wojskowy, polską mogiłę za element identyfikujący ją i zdawać sobie świadomość, że dbałość o tę mogiłę to jest to, co wyróżnia Polaków i w jakiś sposób ich symbolizuje – zaznaczył Chodkiewicz.

Według ostatniego spisu powszechnego z 2009 r. 230 tys. osób na terenie obwodu grodzieńskiego zadeklarowało polskie pochodzenie.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: szef MSW odsłonił tablicę pamięci "walczących z bandytami". Niezależny historyk: chodzi im o Armię Krajową

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:46
Tablicę upamiętniającą funkcjonariuszy, którzy polegli w walce z "nacjonalistycznym bandytyzmem" w latach 1944-47 odsłonięto w Lidzie w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi. Niezależny historyk uważa, że przez "bandytów" należy rozumieć AK.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: objazd polskich miejsc pamięci w rocznicę powołania KOP

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 12:00
Dyplomaci z Ambasady Polski w Mińsku odwiedzili miejsca spoczynku polskich żołnierzy i policjantów. Było to związane z przypadającą w sobotę 91. rocznicą powołania Korpusu Ochrony Pogranicza.
rozwiń zwiń