W Mińsku oraz innych dużych miastach odbęda się okolicznościowe pochody i festyny, a wieczorem niebo rozświetlą sztuczne ognie.
W stolicy Białorusi około południa weterani i przedstawiciele najwyższych władz państwowych przejdą centralną ulicą Prospektem Niepodległości na Plac Zwycięstwa, gdzie złożą kwiaty i wieńce.
Przygotowania do obchodów Dnia Zwycięstwa trwały wiele dni. W witrynach sklepów oraz na ścianach budynków pojawiły sie plakaty przypominające o 66 rocznicy zwycięstwa na faszyzmem. Na ulicach wiszą zostały kolorowe chorągiewki, a w parkach miejskich pojawiły się stragany handlowe.
9 maja jest dniem wolnym od pracy. We wszystkich dzielnicach Mińska organizowane będą koncerty, mityngi pamięci i zawody sportowe. Największy festyn odbędzie się w Parku Zwycięstwa; jak zapowiedziały media, stragany handlowe rozmieszczone będą na odcinku ponad pół kilometra.
Władze stolicy ogłosiły kilkudniowe ulgi dla kombatantów na niektóre usługi - m.in. w zakładach fryzjerskich, pralniach i łaźniach. Kombatantom przysługują też z okazji święta 30-minutowe darmowe rozmowy telefoniczne.
9 maja świętowany jest jako dzień Wielkiego Zwycięstwa - triumfu żołnierza radzieckiego nad faszyzmem. Na Białorusi, tak jak w Rosji, II wojna światowa jest nazywana Wielką Wojną Ojczyźnianą i za jej początek uznaje się agresję Niemiec hitlerowskich na ZSRR w 1941 roku. Podczas rocznicy zwycięstwa akcentowany jest niemal wyłącznie wysiłek zbrojny strony radzieckiej.
II wojna światowa miała tragiczne skutki dla Białorusi. Jak zauważa historyk Eugeniusz Mironowicz, dla Niemiec hitlerowskich Białoruś była terenem brutalnej okupacji, a dla ZSRR - polem totalnej wojny prowadzonej przez partyzantów na zapleczu wroga. W konsekwencji, wojna przyniosła Białorusi ogromne straty ludności cywilnej i zniszczenie kraju.
agkm