Raport Białoruś

Relikwie o. Maksymiliana Kolbego odwiedziły Mińsk

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2012 00:02
Ojciec Maksymilian Kolbe przez kilka lat pracował na terenie dzisiejszej Białorusi - wspomina ojciec Alaksandr, który za pośrednictwem tego właśnie zakonnika został duchownym.
Relikwie o. Maksymiliana Kolbego odwiedziły Mińsk
Foto: Wikipedia

Wierni parafii śś. Jana Ewangelisty i Maksymiliana Kolbego w Mińsku mogli po raz pierwszy oddać cześć relikwiom o. Kolbego, przywiezionym specjalnie z Niepokalanowa z okazji przypadającej 14 sierpnia 71. rocznicy jego śmierci. Wystawiono je jednak tylko przez dwa dni.

O. Alaksandr z parafii pw. śś. Jana Ewangelisty i Maksymiliana Kolbego mówił, że parafia zwróciła się do klasztoru franciszkanów w Niepokalanowie o udostępnienie relikwii i dostała zgodę.

 - Ojciec Maksymilian przez 5 lat - od 1922 do 1927 r. - pracował na terenie dzisiejszej Białorusi, w Grodnie, więc jego postać jest bezpośrednio związana z tym krajem. Zaczynał publikację miesięcznika Rycerz Niepokalanej od utworzenia wydawnictwa w Grodnie. Mówią, że przyjechał tam z dwoma torbami, a wyjechał dwoma wagonami, bo opuszczał miasto już z całym wydawnictwem - maszynami, papierem itp. - podkreśla o. Alaksandr.

Jak podkreśla, w Grodnie praktycznie zaczęło się budowanie klasztoru w Niepokalanowie, bo "o. Kolbe po raz pierwszy zwrócił się do księcia Jana Druckiego-Lubeckiego o przeznaczenie działki pod jego budowę, przebywając w majątku księcia w Szczuczynie (w obwodzie grodzieńskim)".

 O. Alaksandr podkreśla, że o. Kolbe jest mu osobiście bliski, ponieważ za jego pośrednictwem został duchownym. - Po raz pierwszy zetknąłem się z franciszkanami na rekolekcjach dla młodzieży w Niepokalanowie. Praktycznie dzięki o. Kolbe poznałem franciszkanów i wstąpiłem do zakonu - opowiada.

 Parafia śś. Jana Ewangelisty i Maksymiliana Kolbego w Mińsku istnieje od mniej więcej 5 lat, ale własną kaplicę ma dopiero od 2,5 roku. Wcześniej wierni modlili się gościnnie w pobliskim kościele innej parafii. - Jestem tu od samego początku istnienia kaplicy. Nadal czekamy na mianowanie księdza proboszcza - powiedział o. Alaksandr. Dodał, że parafia liczy ok. 5 tys. wiernych, z czego na msze chodzi około 300-400.

Rajmund Kolbe urodził się 8 października 1894 roku w Zduńskiej Woli. W 1910 roku wstąpił do zakonu franciszkanów, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1927 roku założył pod Warszawą klasztor-wydawnictwo Niepokalanów.

Został deportowany do obozu Auschwitz 28 maja 1941 roku. W ostatnich dniach lipca 1941 roku, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Zmarł po dwóch tygodniach męki, 14 sierpnia. Uśmiercono go dosercowym zastrzykiem fenolu.

Ojciec Maksymilian został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 roku.

PAP

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka prosi Watykan o wsparcie w konflikcie z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 11:02
Aleksander Łukaszenka oczekuje od Watykanu aktywniejszego wsparcia białoruskich interesów w Europie. Mówił o tym przyjmując w Mińsku kardynała Kurta Kocha - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka skasował wolną niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 10:00
Aleksander Łukaszenka przeniósł dzień roboczy na niedzielę. Za to piątek 9 marca, po Dniu Kobiet będzie wolny od pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Półtora miliona katolików świętuje Wielkanoc na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 15:34
Obchody święta Paschy za Bugiem mają podobny charakter jak w naszym kraju. Dużą część wiernych stanowi polska mniejszość. Prawosławni będą obchodzić w tym tygodniu Niedzielę Palmową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cudotwórcze ikony na kiermaszu w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 15:00
Ikony słynące cudami zostały wystawione w Mińsku przez monastyry z Białorusi, Rosji i Ukrainy, by wierni mogli im się pokłonić. Można też kupić stare, odrestaurowane ikony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: 10 tysięcy osób na procesji Bożego Ciała

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 14:10
Ulicami stolicy Białorusi Mińska już w niedzielę przeszła procesja Bożego Ciała. Zorganizowano ją 11 dni przed datą uroczystości, gdyż tak było łatwiej uzyskać pozwolenie władz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wykopano stary dzwon z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 05:00
Odlany w Warszawie dzwon z 1882 r. odkopano przypadkowo w Głębokim w obwodzie witebskim na wschodzie Białorusi. Prawdopodobnie zakopano go w czasie wojny, by nie przetopili go Niemcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy biskup diecezji pińskiej od czasu wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 23:45
Biskup Antoni Dziemianko jest pierwszym biskupem, ordynariuszem diecezji pińskiej od zakończenia II wojny światowej. W sobotę w katedrze w Pińsku odbył się jego ingres.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski metropolita Filaret "w ciężkim stanie"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2012 15:00
Metropolitę Białorusi wyniesiono z homelskiego kościoła na noszach i przewieziono do miejscowego szpitala na oddział intensywnej terapii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tysiące pielgrzymów w bialoruskiej Częstochowie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 09:49
Około 30 tys. katolików z Białorusi, Polski i Rosji wzięło udział w dorocznej pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w Budsławiu - białoruskiej Częstochowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Freski i greckie napisy w białoruskiej cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 14:51
W cerkwi św. Michała Archanioła w Synkowiczach na Białorusi odsłonięto fragmenty zabytkowych fresków z napisami w języku starogreckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Abp Kondrusiewicz o apelu cerkwi i kościoła

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 21:00
Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi abp Tadeusz Kondrusiewicz ocenił, że przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i Cerkwi prawosławnej w Rosji jest „bardzo ważnym dokumentem dla stosunków między Kościołem i Cerkwią na terenie byłego ZSRR”.
rozwiń zwiń