Raport Białoruś

Białoruś: szef MSW odsłonił tablicę pamięci "walczących z bandytami". Niezależny historyk: chodzi im o Armię Krajową

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:46
Tablicę upamiętniającą funkcjonariuszy, którzy polegli w walce z "nacjonalistycznym bandytyzmem" w latach 1944-47 odsłonięto w Lidzie w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi. Niezależny historyk uważa, że przez "bandytów" należy rozumieć AK.
Relacja z odsłonięcia tablicy w Lidzie na stronie MSW Białorusi
Relacja z odsłonięcia tablicy w Lidzie na stronie MSW BiałorusiFoto: mvd.gov.by; print screen

Tablicę umieszczono na budynku lidzkiego oddziału rejonowego milicji. Bezpośrednio po wojnie mieścił się tam sztab (NKWD) kierujący operacjami przeciwko - jak poinformowano na stronie MSW - "bandom, które targnęły się na integralność terytorialną Białorusi".

Minister spraw wewnętrznych Ihar Szuniewicz, który odsłaniał tablicę, powiedział, że "w trudnych latach powojennych pracownicy milicji pokazali przykład odwagi i męstwa w wypełnianiu zawodowego obowiązku: mają na koncie dziesiątki i setki naprawdę heroicznych czynów".

- Myślę, że chodzi o żołnierzy AK, którzy dla dzisiejszego reżimu są bandytami - powiedział niezależny historyk Ihar Mielnikau, proszony o wyrażenie opinii, co należy rozumieć pod sformułowaniem "nacjonalistyczny bandytyzm". Historyk przypomniał, że AK walczyło na terenie zachodniej Białorusi o Polskę w granicach sprzed 1939 roku.

Ostatni dowódca AK połączonych sił Szczuczyn-Lida, Anatol Radziwonik ps. "Olech", zginął w walkach z NKWD w 1949 roku. W maju 2013 r. Związek Polaków na Białorusi postawił mu krzyż we wsi Raczkowszczyzna w obwodzie grodzieńskim, ale został on kilka miesięcy później spiłowany przez nieznanych sprawców. W związku z postawieniem krzyża prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz oraz szefowa Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi Weronika Sebastianowicz zostali skazani na kary grzywny. Uznano ich za winnych złamania zasad przeprowadzania zgromadzeń masowych.

Z kolei Siarhiej Naumczyk, były deputowany Rady Najwyższej Białorusi (sprzed rządów Aleksandra Łukaszenki), powiedział, że upamiętniono NKWD, które mordowało również białoruskich patriotów, tych którzy sprzeciwiali się sowieckiej władzy.

PAP/Karta 97. org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Portrety bohaterów Armii Krajowej w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 22:45
Związek Polaków na Białorusi otworzył wystawę portretów żołnierzy Armii Krajowej. Ekspozycja będzie prezentowana w Polsce w wielu miastach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medal pamięci powstania Armii Krajowej w Iwieńcu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 22:24
Społeczność z Iwieńca obchodzi 70 rocznicę antyhitlerowskiego powstania wznieconego w 1943 roku przez polskie podziemie niepodległościowe i Armię Krajową – informuje Związek Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: odkryto ruiny zamku w Brześciu. W nim Jagiełło zdecydował o wojnie z Krzyżakami

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 07:25
Cenne odkrycie białoruskich archeologów. Odkopali fragmenty historycznego zamku w Brześciu. Kiedyś rezydowali w nim Władysław Jagiełło i książę Witold. Zamek został zburzony w XIX wieku przez cara Mikołaja I, który kazał na jego miejscu wybudować twierdzę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalendarz IPN: Żołnierze Polski Podziemnej na obrazach Polaków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 10:51
Kalendarz przygotowany przez IPN zamieszcza reprodukcje portretów m.in. Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza ”Łupaszki”, dowódców związanych z Armią Krajową okręgu wileńskiego i nowogródzkiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezależna historyk z Grodna Ina Sorkina z nagrodą im. Lwa Sapiehy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 10:48
Dr Ina Sorkina była zwolniona z pracy przez władze Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego za obronę języka białoruskiego i usuwanych z uczelni kolegów. Nagrodę im. Lwa Sapiehy wręczono jej w piątek w Pałacu Potockich w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70 lat temu zginął Jan Piwnik "Ponury", legenda polskiej partyzantki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 11:01
16 czerwca 1944 r. w Jewłaszach nad Niemnem, na terenie dzisiejszej Białorusi, w walce z Niemcami zginął Jan Piwnik "Ponury" - cichociemny, szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK; legendarny dowódca partyzanckich zgrupowań w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi prześladują AK-owców. Rozpoczął się proces 83-letniej kapitan Sebastianowicz

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 12:54
Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej przy nieuznawanym przez miejscowe władze Związku Polaków na Białorusi jest oskarżona o rzekomo nielegalną zbiórkę paczek świątecznych dla kombatantów AK na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 08:30
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - napisał prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi upamiętniono 150 rocznicę śmierci Romualda Traugutta

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 14:00
W Szostakowie koło Brześcia, gdzie przyszedł na świat bohater powstania styczniowego, poświęcono przygotowany przez społeczność polską plac z krzyżem, kamieniem z tablicą pamiątkową oraz planszą informującą o postaci dyktatora powstania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa o Białorusi podczas kampanii wrześniowej. Ideolog: pomniejsza rolę ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:46
Wystawa poświęcona historii zachodniej Białorusi w okresie międzywojennym, ukazująca m.in. kampanię wrześniową 1939 r., została otwarta w piątek w muzeum w Zasławiu w obwodzie mińskim. Zorganizował ją prywatnie jeden z historyków. Miejscowy ideolog wyrażał do niej zastrzeżenia.
rozwiń zwiń