Raport Białoruś

"Wybory" prezydenckie na Białorusi prawdopodobnie 15 listopada

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 14:00
Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się najprawdopodobniej 15 listopada 2015 roku - poinformowała szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jaroszyna.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): wybory na Białorusi mogą się odbyć 15 listopada
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

- Najbardziej prawdopodobna data to niedziela 15 listopada 2015 roku - oznajmiła Jarmoszyna w Mińsku na międzynarodowej konferencji "Procesy wyborcze na terytorium Wspólnoty Niepodległych Państw".
Szefowa CKW powiedziała, że termin wyborów zostanie ostatecznie ustalony przez niższą izbę parlamentu, Izbę Reprezentantów. Aby zostały uznany za ważne, frekwencja będzie musiała wynieść co najmniej 50 proc.

Jarmoszyna powiedziała, że kandydatem w wyborach prezydenckich może być tylko obywatel Białorusi, który ukończył 35 lat i przez ostatnie 10 lat mieszkał na terytorium kraju. Wymogiem jest także zebranie przez kandydata co najmniej 100 tys. podpisów poparcia. Ponieważ warunek ten jest trudny do spełnienia, CKW szacuje, że kandydatów będzie około 15. Szefowa CKW wyraziła przy tym nadzieję, że wyniki wyborów zostaną uznane przez społeczność międzynarodową.
Jarmoszyna powiadomiła również, ze postanowiono nie organizować przed tymi wyborami debat radiowych, gdyż miały one niewielkie grono odbiorców. "Kandydaci sami nie przychodzili na debaty, wysyłali upoważnione osoby. Uznaliśmy, że w radiu wystarczą wystąpienia, a debaty nie spełniały swoich funkcji" - powiedziała. Będą natomaist debaty telewizyjne.

Krwawo stłumiony protest

Po ostatnich wyborach prezydenckich w grudniu 2010 r. doszło do brutalnego zdławienia protestów przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Aleksandrowi Łukaszence, zajmującemu to stanowisko już od 1994 r. Jeden z kandydatów opozycji, Mikoła Statkiewicz, nadal odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności, sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek.

Łukaszenka jest u władzy ponad 20 lat. Objął urząd legalnie 1994 roku, ale potem na Białorusi żadne z wyborów nie zostały uznane za uczciwe. Fałszerstw wyborczych dokonuje się na olbrzymią skalę. W autorytarnym systemie Białorusi nie można mówić o rzeczywistym procesie wyborczym. Opozycja podkreśla, że nie ma w związku z tym niemal żadnych szans, głosy obywateli nie mają żadnego znaczenia

PAPIAR//in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruska opozycja: najpierw zwolnienie więźniów, wolne wybory, potem kredyty dla Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 21:30
Białoruska opozycja jest zaniepokojona faktem, że Unia Europejska w kontaktach z białoruskimi władzami zwraca coraz mniejszą uwagę na kwestię więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 23:59
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Może powstać wspólny system płatniczy Rosji i Białorusi. W planach inne projekty integracyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:00
Białoruś i Rosja znajdują się o krok od podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie kilku projektów integracyjnych - oświadczył we wtorek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew po posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego Białorusi i Rosji w Mińsku. Premier Białorusi z kolei zapowiedział prace nad wspólnym systemem płatniczym.a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sankcje UE zdjęto ze sponsorów reżimu Łukaszenki i sędzi odpowiedzialnej za represje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 16:57
Białoruscy obrońcy praw człowieka sceptycznie ocenili decyzję Unii Europejskiej, która utrzymała sankcje wobec Białorusi, ale skróciła "czarną listę" o 24 nazwiska. Według Walancina Stefanowicza z organizacji "Wiasna" UE liczy, że Mińsk wyjdzie jej naprzeciw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń