Raport Białoruś

Rosja zamierza wesprzeć Łukaszenkę: dostanie kredyt do miliarda dolarów

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 07:00
Rosja rozważa udzielenie Białorusi pożyczki wysokości do 1 miliarda USD z przeznaczeniem na wsparcie budżetu i bilansu płatniczego tego kraju - powiedział we wtorek dziennikarzom rosyjski minister finansów Anton Siłuanow. i.
Kreml, zdjęcie ilustracyjne
Kreml, zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Wcześniej wicepremier Białorusi Uładzimir Siamaszka powiedział, że Rosja udzieli kredytu na dogodnych warunkach. To efekt niedawnych rozmów w Petersburgu przywódców Rosji i Białorusi - Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki.

Eksperci w Mińsku zwracają uwagę, że Białoruś w tym roku musi spłacić miliard 800 milionów dolarów zagranicznego zadłużenia. Z tego około 800 milionów dolarów to dług wobec Rosji, który ma być refinansowany.

Dodatkowy rosyjski kredyt w wysokości miliarda dolarów będzie więc Białorusi niezwykle przydatny. Według publicysty Aleksandra Kłaskowskiego, rosyjsko-białoruskie ustalenia, dotyczące kredytów oraz dostaw ropy i gazu, są efektem chłodnej kalkulacji Kremla, zmierzającej do jeszcze silniejszego uzależnienia Białorusi od Rosji.

Po rozmowach z Putinem Moskwa zastanawia się nad kredytem

Rosja rozważa udzielenie Białorusi pożyczki wysokości do 1 miliarda USD z przeznaczeniem na wsparcie budżetu i bilansu płatniczego tego kraju - powiedział we wtorek dziennikarzom rosyjski minister finansów Anton Siłuanow. 

"Spotkali się nasi prezydenci, omawiali współpracę finansową, omawiali kwestie kredytowania. My teraz nad tym pracujemy" - wyjaśnił minister, cytowany przez agencję TASS.

W niedzielę białoruski wicepremier Uładzimir Siamaszka ogłosił, nie podając szczegółów, że po niedawnych rozmowach przywódców obu państw Moskwa obiecała Białorusi pożyczki wysokości ponad 1 mld USD.

3 kwietnia, po spotkaniu w Petersburgu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, białoruski przywódca Aleksander Łukaszenka oświadczył, że Moskwa jest gotowa w tym roku refinansować dług swojego sąsiada. Później białoruski wicepremier Wasil Maciuszeuski doprecyzował, że osiągnięto porozumienie, zgodnie z którym „możliwe jest refinansowanie” długu, który „podlega spłacie w ramach kredytów międzypaństwowych w bieżącym roku. Chodzi o kwotę rzędu 750-780 mln USD, która obejmuje dług i odsetki”.

Strona rosyjska uważa, że Mińsk jest jej winien 720 mln USD w związku z niedopłatą za dostarczany jej gaz. Przez cały ubiegły rok białoruskie władze przekonywały, że powinny płacić cenę niższą niż określona w kontrakcie z Gazpromem (132 USD za 1000 m3), powołując się na dwustronne porozumienia w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, i spadek cen surowca na rynkach światowych. Moskwa nie uznawała tych argumentów i żądała pełnej stawki, a w odpowiedzi na niedopłatę ograniczyła dostawy ropy na Białoruś.

Putin i Łukaszenka ogłosili po rozmowach zakończenie sporu gazowego i „zażegnanie wszystkich problemów” między obu krajami. 


PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: RAPORT BIAŁORUŚ >>>>

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Co będzie z Białorusią w 2017 roku? "Mamy obowiązek pomóc tym, którzy marzą o demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 10:33
Polska powinna zwracać pilniejszą uwagę na obszar posowiecki, by rozumieć zachodzące tam procesy. Warszawa powinna pozostać adwokatem Ukrainy i Białorusi na Zachodzie, a pomoc dla Białorusinów jest moralnym obowiązkiem Polski – takie stwierdzenia padały podczas debaty o Białorusi w Teatrze Polskim w Warszawie, połączonej z prezentacją książki dysydenta i więźnia politycznego Andreja Sannikaua.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działacz Franak Wiaczorka: los Białorusi rozstrzyga się w tych dniach, trzeba zatrzymać imperializm Kremla

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 23:59
Jeśli świat cywilizowany chce uratować Białoruś, zatrzymać rosyjski imperializm, a ja wiążę łukaszyzm z rosyjskim imperializmem, to trzeba działać teraz. Teraz jest moment, kiedy decyduje się los Białorusi – czy będzie częścią Europy według Jerzego Giedroycia, czy częścią rosyjskiego imperium. To decyduje się też w relacjach Mińska z Warszawą - ocenia w swoim komentarzu na blogu w portalu PolskieRadio.pl bialoruski działacz demokratyczny Franciszak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Białoruś weszła w turbulencje”. Politolog: białoruska władza krok za krokiem kona

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 18:20
Władza na Białorusi jest w martwym punkcie. Ona już dogorywa. Ale w jakim stanie jest obecnie społeczeństwo Białorusi? Odpowiedzialnie można będzie to ocenić po 25 marca – mówi w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl Roman Jakowlewski, jeden z najwybitniejszych niezależnych białoruskich komentatorów politycznych. W jego ocenie – okrągły stół na Białorusi może niestety się nie udać, jeśli władzy nie uda się do tego zmusić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: operator Biełsatu głoduje w celi na znak protestu. Napisz list do dziennikarzy za kratami

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 20:49
Dziennikarz Aleksander Barazienka ogłosił głodówkę. Zamknięto go w celi na 15 dni, za to że rzekomo "przeklinał", co oczywiście nie było prawdą. Za kratami są również inni niezależni dziennikarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nie będzie Dnia Darmozjada w urodziny Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 15:42
Na Białorusi nie będzie święta darmozjadów społecznych. Petycja skierowana w tej sprawie do parlamentu przez grupę obywateli została odrzucona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działacz Franciszak Wiaczorka: Białorusini jednoczą się w walce z lokalnym ZOMO, koniec miodowego miesiąca Zachodu z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 23:59
Aleksander Łukaszenka dokonał wyboru: starannie przygotował się  i spacyfikował manifestację w Dzień Woli. To wyzwoliło w ludziach gniew. Przy tym wszystkim ludzie zaczęli się sami organizować, bronili siebie nawzajem podczas manifestacji, bronili biało-czerwono-białej flagi przeciw zastępom OMON-u – zauważa działacz i dziennikarz Franciszak Wiaczorka na swoim blogu. Ocenił, że Łukaszenka nie jest białoruskim Jaruzelskim, a -Janukowyczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na Białorusi metody KGB na wzór metod sowieckich". Apel europosłów o przemyślenie polityki UE wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 21:28
Ponad 70 europosłów zaapelowało w środę do szefów instytucji UE i szefowej unijnej dyplomacji o "poważne przemyślenie" polityki wobec Białorusi w świetle ostatnich działań białoruskich władz wobec demonstrantów oraz aresztowań dziennikarzy i opozycjonistów. Podpisali się pod nim europosłowie z PiS i PO.
rozwiń zwiń