Raport Białoruś

Bank centralny sprzedał rekordową ilość waluty, by wesprzeć rubla

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 15:00
Rosyjski bank centralny przeznaczył na wsparcie kursu rubla w ciągu jednego dnia, 20 kwietnia, kwotę 222 mln dolarów - podały media w Moskwie w środę, powołując się na raport banku. Jest to najwyższa kwota, odkąd 10 marca bank rozpoczął sprzedaż waluty na rynku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

łukaszenka 1200 shut
Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

Z danych opublikowanych w raporcie wynika, że w przeliczeniu na walutę rosyjską Bank Rosji skierował na giełdę 16,8 mld rubli. W dwóch poprzedzających dniach kwoty użyte do wsparcia kursu rodzimej waluty stanowiły równowartość 14,8 mld rubli.

Mimo interwencji kurs rubla spadał; na giełdzie moskiewskiej na zamknięciu 17 kwietnia za 1 dolara płacono 73,9 rubla. W kolejnych dniach amerykańska waluta umacniała się na do 75,5 rubla (20 kwietnia) i 77 rubli (21 kwietnia) za 1 dol.

Interwencje Banku Rosji w obronie rubla trwają od 10 marca; bank podjął działania wraz ze spadkiem cen ropy, spowodowanym nadpodażą i spadkiem popytu, związanym z pandemią koronawirusa, w ślad za którymi słabnie rosyjska waluta.

20 kwietnia opcje futures na ropę po raz pierwszy w historii osiągnęły ceny ujemne. 21 kwietnia zaczęły spadać ceny ropy Brent. Rosyjska ropa Urals, której wartość powiązana jest z ceną Brent, staniała 21 kwietnia do poziomu najniższego od 1998 roku - 7 dol. za baryłkę. 

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: Rosja płonie od wirusa, w mediach nie wszystko mówili,a u nas spokój

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:00
Rosja płonie od koronawirusa, a u nas jest spokojnie; to pytanie retoryczne, kto powinien się odgradzać – oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, komentując decyzję Rosji o zamknięciu granicy z jego krajem. Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła do 36.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 22:00
- Ryzykowne podejście Mińska do pandemii może zaowocować problemami podczas jesiennych wyborów prezydenckich – prognozuje ekspert OSW Kamil Kłysiński. Dodaje, że w związku z pandemią gospodarka Białorusi może się załamać. Analityk zaznacza, że ani koronawirus, ani spory o ropę nie osłabiły przymierza wojskowego Mińska i Moskwy, czego dowodem jest prowadzony obecnie sprawdzian gotowości bojowej białoruskiej armii w reakcji na natowskie manewry Defender Europe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macedonia Płn. w NATO. "Wypełniona luka" w puzzlach i znak, że NATO nie ugięło się pod presją Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 16:16
- Przyjęcie Macedonii Północnej do NATO ma przede wszystkim istotne znaczenie polityczne. Jest to sygnał strategiczny, że NATO nie ugięło się pod presją Rosji, która poprzez agresję na Gruzję, Ukrainę czy organizowanie prowokacyjnych ćwiczeń próbuje zastraszyć państwa członkowskie i powstrzymać m.in. dalsze rozszerzenie Sojuszu – ocenił w komentarzu dla portalu PolskieRadio24.pl Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń