Łuk Tryumfalny - warszawska historia rzymskiego zabytku

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 12:00
Z różnych powodów obiekty sztuki przyciągają naszą uwagę. Na ekspozycji Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego wyróżnia się niewątpliwie średniej wielkości model – korkowa kopia Łuku Konstantyna w Rzymie, o której opowiedzieliśmy w pierwszym wydaniu audycji "Kunstkamera".
Korkowa kopia Łuku Konstantyna w Rzymie ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Korkowa kopia Łuku Konstantyna w Rzymie ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: Miron Bogacki/Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

Dzieło powstało około 1780 r. na zlecenie króla Stanisława Augusta. Wykonał je Antonio Chichi - rzymski architekt, jeden z najlepszych twórców takich modeli. To wyjątkowe dzieło przetrwało burzliwy okres XIX i XX wiecznej historii Warszawy i jest cennym świadectwem.

Do uniwersyteckiego Muzeum zabrali nas jego dyrektor: Hubert Kowalski oraz kustosze: Monika Dunajko i Krzysztof Mordyński.


Posłuchaj
14:32 Dwojka_Kunstkamera_2024_04_07-14-45-35.mp3 Zabytkowa i korkowa - niezwykła kopia Łuku Konstantyna w Rzymie (Kunstkamera/Dwójka)

***

Dzieła sztuki wizualnej w radiu stają się opowieścią. Zamknięte w nich historie pozwalają podróżować w przestrzeni i przenoszą nas w inny czas. Zapraszamy na nowy cykl audycji poświęconych sztuce. Odwiedzimy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. Opowiemy o obiektach sprzed wielu wieków i tych tworzonych współcześnie.

W naszej "Kunstkamerze" znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej, jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje, iluminowane rękopisy, zastawy stołowe i meble. Broń, obiekty kultu i pożądania. Tak gromadzona Dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Hubert Kowalski (dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Monika Dunajko i Krzysztof Mordyński (kustosze)

Data emisji: 8.04.2024

Godzina emisji: 14.45

pg/wmkor/mgc

Czytaj także

Marcello Bacciarelli – nadworny malarz króla Stanisława Augusta

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 05:40
Wybitnym malarzem nie był, ale to dzięki niemu mamy słynny poczet królów polskich. Król Stanisław August Poniatowski nadał mu nawet szlachectwo polskie i własny herb.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazienki Królewskie mają 350 lat. Jakie tajemnice skrywa to wyjątkowe miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 12:01
Łazienki Królewskie powstały na Ujazdowie z polecenia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Na tamtejszych terenach najpierw zbudowano willę nazywaną Łazienką oraz dwa pawilony: Ermitaż i Arkadia, według projektu Tylmana z Gameren. Od tych wydarzeń mija właśnie 350 lat. 
rozwiń zwiń