Lis z królewskiego pałacu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 14:45
Pokonywanie ograniczeń materiałowych to jedno z wyzwań, przed którymi stają artyści. W końcu sztuka jest cenniejsza niż złoto. August II postawił przed królewskimi rzeźbiarzami z miśnieńskiej manufaktury porcelany zadanie wyjątkowe - stworzenie kilkuset naturalnej wielkości figur zwierząt i ptaków.
Lis z kurą w pysku, autorstwa Gottlieba Kirchnera, wykonany w 1732.
Lis z kurą w pysku, autorstwa Gottlieba Kirchnera, wykonany w 1732.Foto: Jeremi Dobrzański

Do naszej kolekcji dołączy jedna z królewskich rzeźb -  Lis z kurą w pysku, autorstwa Gottlieba Kirchnera wykonany w 1732.


Posłuchaj
15:03 Kunstkamera 2024_09_15-14-44-52.mp3 Lis z kurą w pysku autorstwa Gottlieba Kirchnera na Wawelu (Kunstkamera/Dwójka)

Porcelanowe zwierzęta i ptaki stanowiły urządzenie galerii wejściowej Pałacu Japońskiego w Dreźnie. Figury projektowane przez dwóch rzeźbiarzy: Johanna Gottlieba Kirchnera oraz Johanna Joachima Kaendlera, pozostają do dziś jedną z najważniejszych realizacji manufaktury w Miśni.

Lis - jeden z sześciu zachowanych na świecie, w 2022 roku dołączył do kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu, a jego historię przedstawiła Dorota Gabryś, kuratorka Gabinetu Porcelanowego.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 15.09.2024

Godz. emisji: 14.45

am

Czytaj także

Prof. Andrzej Betlej: Wawel jest miejscem wspólnym i musi być różnorodny

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 12:38
- Wszelkiego rodzaju nasze inicjatywy, czy to koncerty, czy programy edukacyjne, nie wspominając już o wystawach, są tak skonstruowane, żeby każdy mógł odnaleźć coś ciekawego, coś, co go interesuje, a tak naprawdę odnaleźć siebie na Wzgórzu Wawelskim - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń