Salvador Dali i wrocławskie alegorie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2024 10:00
W audycji z cyklu "Kunstkamera" (20.10) zaprosiliśmy na spotkanie z XVII wiecznymi obrazami, które łączą kolekcję malarstwa Muzeum Narodowego we Wrocławiu z Teatrem-Muzeum Salvadora Dalí w Figueres.
Fragment obrazu Alegoria zmysłu powonienia Johanna Glegglera (Glcklera) z 1621 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Fragment obrazu "Alegoria zmysłu powonienia" Johanna Glegglera (Glöcklera) z 1621 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego we WrocławiuFoto: W. Rogowicz/Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Obrazy Alegorii Zmysłów Dotyku, Smaku i Powonienia z wrocławskiej kolekcji zwróciły uwagę dr Beaty Lejman, kustoszki dyplomowanej z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Z muzealnych magazynów trafiły one na stałą wystawę, a historyczka sztuki dostrzegła ich tajemniczy przekaz.


Posłuchaj
14:58 Dwójka kunstkamera 20.10.2024.mp3 Obrazy Alegorii Zmysłów Dotyku, Smaku i Powonienia Johanna Glegglera (Glöcklera) z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu (Kunstkamera/Dwójka) 

Zapraszamy na spotkanie z XVII wiecznymi obrazami, które łączą kolekcję malarstwa Muzeum Narodowego we Wrocławiu z Teatrem-Muzeum Salvadora Dalí w Figueres. Ich historię opowiadali dr Beata Lejman oraz Michał Pieczka – kustosz i I edukator Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 20.10.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/wmkor

Czytaj także

Muzeum Narodowe we Wrocławiu. "Pozyskaliśmy kilka wybornych dzieł sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 17:33
- Na okoliczność 75-lecia dane nam było pozyskać do kolekcji kilka wybornych dzieł sztuki. Był to prezent Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodam, prezent przewidywalny, bo zależało nam, żeby do naszej kolekcji trafiły dzieła, które wzbogacą nasze galerie stałe. Był to jeden z naszych głównych warunków - mówił w Dwójce prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarb Średzki trafił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 05:40
- Zgodnie z wieloletnią tradycją Skarb Średzki ponownie wraca do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i pozwala nam cieszyć oczy do końca bieżącego roku - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. Skarb Średzki będzie prezentowany w MN we Wrocławiu między 1 października a 29 grudnia.
rozwiń zwiń