Henry Morton Stanley i poszukiwania Dr. Livingstone'a

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 14:02
W pierwszej audycji z cyklu "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy" porozmawialiśmy o Henrym Mortonie Stanley'u. Bohater audycji swoim życiorysem mógłby obdzielić kilka osób.
Henry Morton Stanley będzie bohaterem audycji Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy
Henry Morton Stanley będzie bohaterem audycji "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy"Foto: Shutterstock/Everett Collection

Naprawdę nazywał się John Rowlands. Z sierocińca w Walii uciekł przez Atlantyk do Ameryki jako chłopiec okrętowy. Przyjął nazwisko człowieka, który się nim zaopiekował, brał udział w wojnie secesyjnej, jako reporter śledził walki z Indianami, wysłany do Afryki relacjonował angielską inwazję na Abisynię, a następnie rewolucję w Hiszpanii.

W 1871 roku szef "New York Herald" dał mu zadanie znalezienia Davida Livingstone'a, o którym od dwóch lat nie było żadnych wieści. Udał się do Afryki i po roku odnalazł słynnego podróżnika nad jeziorem Tanganika, a spotykając go, wygłosił słynną kwestię: "Doktor Livingstone, jak mniemam?". Relacja z tej podróży przyniosła mu sławę, ruszył więc w kolejne do "jądra ciemności": w ciągu dwóch lat przepłynął rzekę Kongo, lądując u jej ujścia do Atlantyku; na zlecenia króla Leopolda budował faktorie i miasta w belgijskim Kongo; udał się też na poszukiwanie oddziału Emina Paszy osaczonego przez wojowników Mahdiego.

Henry Morton Stanley był bohaterem pierwszej audycji z cyklu "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy".


Posłuchaj
29:42 _PR2 (mp3) 2024_06_22-12-00-12.mp3 Henry Morton Stanley - podróżnik i reporter na wojnie z Indianami (Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy/Dwójka)

 

dz/wmkor/pg

Czytaj także

"Kaprysy i zygzaki" Théophile'a Gautiera. XIX-wieczne felietony podróżnicze

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 14:00
Ukazywały się w latach 1836-1851 na łamach wysokonakładowej prasy, potem autor wydał je w postaci książkowej. Teksty podróżnicze, opisujące wyprawy do Belgii i Holandii, fantazje na temat hinduskiej religii, sztuki i indyjskiego rzemiosła, utopijna wizja Paryża przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Sajewicz prosto z Wysp Korzennych: tu mieszkają niesamowicie otwarci ludzie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 22:10
- Muszę państwu przyznać, że podróżując po Azji, nigdy nie spotkałem się z taką otwartością, brakiem negatywnych emocji związanych z wyciągnięciem mikrofonu, pytaniami. Podszedł do mnie przypadkiem młody chłopak. Słysząc, że jestem z Polski, powiedział: "Waszą stolicą jest Warszawa, a hymnem Mazurek Dąbrowskiego" - mówił w Dwójce, prosto z oddalonych od Polski 11 tysięcy kilometrów Wysp Korzennych, Tomasz Sajewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzym poza turystycznym szlakiem. Dynamiczny i wielokulturowy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 17:00
- Może właśnie ludzie są kluczem do Rzymu, a nie mury i zabytki, które możemy pozostawić historykom sztuki. To był mój pomysł, żeby opisać ten Rzym, który jest trochę brudniejszy, który kryje się gdzieś w zaułkach, który kryje się w głowach ludzi - mówił w Dwójce Piotr Kępiński - autor książki "Rzym. Miasto nad miastami".
rozwiń zwiń