Natura na wciągnięcie ręki. Mikrolas powstaje na warszawskim kampusie SGGW

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 13:40
W jednej łyżeczce gleby leśnej mieści się miliard bakterii i 20 kilometrów sieci mikoryzowej. Niektórzy nazywają ją nawet leśnym internetem. Lasy kieszonkowe biją rekordy popularności na świecie. Jeden z nich powstaje właśnie na uniwersyteckim kampusie w Warszawie. Jak wygląda proces budowania takiego ekosystemu? 
Audio
  • Natura na wciągnięcie ręki. Mikrolas powstaje na warszawskim kampusie (Zielona Dwójka)
Mikrolas powstaje na warszawskim kampusie. W tak zwanych lasach kieszonkowych stosuje się małe i większe sadzonki drzew rodzimych. Są one różnicowane pod względem regionu kraju. Na efekty trzeba jednak trochę poczekać.
Mikrolas powstaje na warszawskim kampusie. W tak zwanych lasach kieszonkowych stosuje się małe i większe sadzonki drzew rodzimych. Są one różnicowane pod względem regionu kraju. Na efekty trzeba jednak trochę poczekać. Foto: Shutterstock

SGGW jako pierwsza uczelnia w Polsce podjęła inicjatywę założenia mikrolasu Miyawaki na swoim kampusie. Ekosystem zasilili teren, z którego usunięto około 200 ton gruzu. Jak szacują eksperci, las będzie rósł niemal dwa razy szybciej niż przy tradycyjnych metodach. Na terenie kampusu zasadzono 37 gatunków drzew i krzewów oraz 40 gatunków runa leśnego - w sumie 700 roślin.

Posłuchaj
28:59 Zielona Dwójka 2024_10_05-12-30-11.mp3 Natura na wciągnięcie ręki. Mikrolas powstaje na warszawskim kampusie (Zielona Dwójka)

 

Metoda Akiry Miyawaki 

Lasy kieszonkowe, zwane również mikrolasami, sadzone są metodą opracowaną przez japońskiego botanika Akira Miyawakiego. Badacz obserwował naturalnie rosnącą, chronioną roślinność wokół japońskich świątyń. Zauważył, że właśnie tam, przyroda była najbardziej dzika i różnorodna. Zainspirowany, opracował własną metodę sadzenia.


Czytaj także:


Trend na skalę globalną

Widzimy duże zapotrzebowanie na lasy kieszonkowe. Coraz więcej mikrolasów powstaje w polskich miastach. Zaczęliśmy dostrzegać, jak ważny jest widok z okna. To, z jaką przyrodą mamy tam do czynienia, ma ogromne znaczenie dla naszego życia i zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Lasu potrzebujemy dosłownie na wyciągnięcie ręki, a nie na okres wakacyjny czy weekend - przekonywał w Polskim Radiu doktor Kasper Jakubowski.

Przede wszystkim bioróżnorodność

Idea mikrolasów opiera się na tworzeniu siedliska, ekosystemu, który działa jako całość. - Doktor Miyawaki opracował metodę sadzenia lasu o bardzo wyrazistej strukturze. Jest tu gleba, ściółka i krzewy, bardzo gęsty las. Sadzimy tylko gatunki rodzime, około 25-30 rodzajów roślin - wyjaśnia gość "Zielonej Dwójki". Sadzimy również gatunki biocenotyczne, które nie mają żadnej gospodarczej funkcji, ale owocują i są spiżarnią dla ptaków oraz pomagają owadom - dodaje.

Lasy w kieszeni podbijają świat

Metoda Miyawaki ma już ponad pięćdziesiąt lat i podbija globalny rynek. W ciągu kilku lat w Holandii powstało blisko 300 mikrolasów. Podobnie we Francji i Belgii. Kolejne organizacje sadzą lasy w Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce przoduje Gdańsk, gdzie powstały już cztery takie wyjątkowe ekosystemy. Tym sposobem Trójmiasto staje się miejscem wyjątkowym na mapie świata, a Gdańsk znalazł się w czołówce miast, które podjęły dziedzictwo doktora Akiry Miyawakiego.

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Data emisji: 5.10.2024

Godz. emisji: 12.30

zch

Czytaj także

Las oczami leśnika

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 12:57
Lasy to miejsca, gdzie można odetchnąć od codziennego zgiełku miasta czy szumu informacyjnego. Polska ma się pod tym względem czym szczycić. Jak od kuchni wygląda dbanie o tereny leśne? W audycji "Zielona Dwójka" opowiedział o tym Bartłomiej Jakubowski - dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany w środowisku przyrodniczym i tzw. milcząca wiosna

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 11:56
Kolejne spotkanie z prof. Piotrem Tryjanowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poświęcone było zmianom w środowisku przyrodniczym. Z ornitologiem porozmawialiśmy m.in. o nowych ptasich zwyczajach.
rozwiń zwiń