Muzyka Chrześcijańskiego Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 07:00
Teologia chrześcijańska wykuwała się pomiędzy Antiochią, Jerozolimą, Aleksandrią i Konstantynopolem. Tym szlakiem wiodła także nasza świąteczna audycja.
Urszula Nowak i Wassim Ibrahim w Dwójce.
Urszula Nowak i Wassim Ibrahim w Dwójce.Foto: PR2

Towarzyszyła nam tradycja Syrii, Iraku, Libanu, głównie wykonania instrumentalne, jak również śpiew chórów Greckiej Parafii Prawosławnej w Kada Trypolisie w północnym Libanie oraz Cerkwi Prawosławnej w Bejrucie. Zabrzmiały także tradycyjne świąteczne hymny, które stały się nieodłączną częścią obchodów Bożego Narodzenia w Lewancie, w wykonaniu śpiewaczki Fairouz. Wśród wykonawców również: Munir Bashar, Oriental Lebanese Band, Melhem Barakat, Sabah Fakhri i inni.

Posłuchaj
119:10 2025_01_06 17_00_56_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Muzyka Chrześcijańskiego Bliskiego Wschodu (Dwójka)

W drugiej części programu naszym gościem był Wassim Ibrahim, urodzony w Damaszku śpiewak, instrumentalista, doktor w dziedzinie kompozycji, animator życia wielokulturowej społeczności muzycznej Krakowa. Artysta przyniósł do studia swoją opowieść, wspomnienia świąteczne z Bliskiego Wschodu, jak również nagrania, którymi podzielił się ze słuchaczami Dwójki.

*** 

Prowadzenie: Ula Nowak

Data emisji: 6.01.2025

 17.00

urszula nowak/ zch

Czytaj także

Owies u powały, kolędnicy u bram. Dzień św. Szczepana w polskiej kulturze ludowej

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 06:00
Patronem drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia jest św. Szczepan, nieco zapomniany we współczesnym świąteczno-kolędniczym klimacie. Kim był i jaka była jego rola w tradycyjnej obrzędowości opowiadał etnograf Łukasz Ciemiński. 26 grudnia to także dzień, w którym swoje pochody zaczynało wiele grup kolędniczych. Nie zabrakło więc kilku słów o kolędowaniu. Tym razem, poza unikatowymi zwyczajami z Polski, przytoczyliśmy także te z różnych krajów Europy.
rozwiń zwiń