Batman w Warszawie? O mieście rysowanym w komiksach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 10:00
Kultowe "Osiedle Swoboda", Gotham - nieistniejące miasto Batmana, czy komiksy o Powstaniu Warszawskim. Blokowisko, centrum, czy przedmieście pojawia się w komiksie od zawsze.
Audio
  • Czy komiks może służyć do promocji naszych miast? - dyskusja z udziałem Wojciecha Birka, Dominika Rudasza i Dominiki Węcławek (Kultura w wielkim mieście/Dwójka)
Kadr z filmu Mroczny Rycerz
Kadr z filmu "Mroczny Rycerz" Foto: mat.prasowe

- Komiks wychodzi w miasto. Wdziera się na mury. Zmienia naszą przestrzeń - mówi w Dwójce dr Wojciech Birek, badacz komiksów. O tym w jakim stopniu akcja komiksów uzależniona jest od środowiska, w którym powstaje rozmawialiśmy m.in. z Dominikiem Rudaszem.

Gość audycji odpowiedzialny jest za nowe przedsięwzięcie "Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie: obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście". W ramach tej akcji fantastyczne opowieści lub rzeczywiste historie o swoim mieście, komiksiarze rysować będą na żywo, w otwartej przestrzeni.
- W komiksach pojawia się miasto, postanowiliśmy więc trochę zmienić wektor i wyjść z komiksem do miasta - opowiadał gość "Kultury w wielkim mieście". Potem historie te zostaną wydane.
A jak zagraniczni twórcy widzą polskie miasta? Autorka komiksów Dominika Węcławek, miała okazję o to spytać izraelską rysowniczkę Rutu Modan, która odwiedziła Warszawę.

- To było duże wyzwanie - opowiadała Węcławek. - Rutu powiedziała tylko kilka słów. Szukała miejsca, gdzie starsze panie kupują sobie ubrania, szukała małej kawiarenki oraz mieszkania samotnego, młodego mężczyzny. Wyszukiwałam ludzi, namawiałam ich, by pozwolili nam sfotografować swoje domy.

Audycję przygotowali Marta Strzelecka i Adam Suprynowicz.

Zobacz więcej na temat: komiks
Czytaj także

Biblioteka w supermarkecie. To ma sens

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 14:00
- Nie obrażałbym się na ludzi, że dokonują zakupów. Były czasy, że nic nie było, teraz ludzie ciężko pracują (...), za to mają bardzo mało czasu. Rozrzucanie instytucji kultury po mieście jest coraz mniej realne - mówi Paweł Braun, dyrektor biblioteki w trójmiejskim centrum handlowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samotny jak mieszkaniec polskich przedmieść

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 16:11
- Na naszych przedmieściach brakuje przestrzeni publicznej, chodników, żeby pospacerować, miejsc, gdzie sąsiedzi mogliby się spotykać poza własnym podwórkiem - z Marta Smagacz-Poziemska, socjolog z UJ, rozmawialiśmy o specyfice polskich obrzeży miast.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Student z Oxfordu na piwie z profesorem. A student w Polsce…

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 23:59
No właśnie: jak wygląda życie studenckie u nas, a jak za granicą? Co pozytywnie zaskakuje tych, którzy – czy to uczyć się, czy już nauczać – wyjechali na zachodnie uczelnie?
rozwiń zwiń