Kawa i książka - połączenie wyborowe

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 01:30
O okolicznościach powstania warszawskiej księgarniokawiarni "Tarabuk" i o tym, co ją charakteryzuje opowiada właściciel "Tarabuka", Jakub Bułat.
Audio
  • Za co klienci cenią księgarniokawiarnię "Tarabuk"? Jak powstało "Wrzenie świata" i jakie książki można tam przeczytać? Jak przygotowuje się wieczory autorskie w "Tajemnicach Poliszynela? Posłuchaj!!!
Kawa i książka - połączenie wyborowe
Foto: Glow Images/East News

- "Tarabuk" nie powstałby, gdybym 8 lat temu, kiedy straciłem pracę, nie zdecydował się na założenie własnej firmy - zwierza się Jakub Bułat. - Zapragnąłem, by miała coś wspólnego z książkami. Nie miałem pieniędzy i nie wiedziałem, od czego zacząć...ale wiedziałem, że może mi się udać, bo istniały już wtedy w Warszawie księgarniokawiarnie. W początkach naszej działalności klienci przyznawali się, że wolą przychodzić do "Tarabuka" niż w inne miejsce tego typu, bo u nas nie ma atmosfery snobizmu i można czuć się swobodnie. Myślę też, że odpowiadał im ciepły, domowy klimat tego miejsca... a skojarzenia z domem i rodziną wywołuje też nazwa. Tarabuk, postać z "Przygód Sindbada Żeglarza, był dla głównego bohatera wujem; na dźwięk tego słowa konotacje rodzinno-domowe nasuwają się same. W dodatku, nasza firma jest interesem rodzinnym - założyłem ją wspólnie z żoną i dwojgiem dzieci. To moja żona wprowadziła zwyczaj "Tarabajania", czyli opowiadania małym dzieciom bajek. Podkreślam - opowiadania, nie czytania. Inne instytucje kulturalne (kina, teatry) oferowały atrakcje tylko starszym dzieciom, a nie tym w wieku od 4 lat.

Kto księgarniokawiarnię "Tarabuk" odwiedza? - Ci, którzy chcą oderwać się od codziennego pośpiechu i cywilizacyjnego hałasu - wyjaśnia Jakub Bułat. - Ich oczekiwaniom wychodzimy naprzeciw także poprzez odpowiedni dobór książek. Kładziemy nacisk na pozycje z zakresu filozofii i psychologii, mamy poezję, książki dla dzieci... wszystko, co pozwala na chwilę refleksji. Oprócz tego, że można u nas książki czytać, można je również kupować. Żyjemy właśnie z ich sprzedaży - ale nikogo nie zmuszamy, żeby je nabywał... Nie ukrywam jednak, że nasza działalność nie przynosi takiej satysfakcji finansowej, jakiej bym sobie życzył - dodaje Jakub Bułat.

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi Jakuba Bułata, jak również rozmów z właścicielami dwóch innych księgarniokawiarni - Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana z warszawskiego "Wrzenia świata" oraz Małgorzaty Sieniewicz z księgarniokawiarni w Olsztynie "Tajemnice Poliszynela". Rozmowy przeprowadziła Monika Pilch. Audycję prowadziła Marta Strzelecka.


Zobacz więcej na temat: kawa KSIĄŻKA
Czytaj także

Nie ma to jak na Pradze

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2010 20:10
Praga była uważana za gorszą część Warszawy. W przeciwieństwie do warszawy lewobrzeżnej, która po wojnie i Powstaniu Warszawskim stała się wręcz kamienną pustynią, na Pradze przetrwało wiele kamienic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka nadaje z legendarnej kawiarni

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 19:47
Nowy cykl spotkań literackich transmitowanych na naszej antenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papierowa moda na Warszawskich Targach Książki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 14:41
Warszawskie Targi Książki to świetna okazja, by uzupełnić domową bibliotekę, ale przy okazji można sprawdzić jak się dobrze i ciekawie ubrać.
rozwiń zwiń