"Biała Reduta". Jak elfy odbudowały potęgę Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 16:40
- Ta wizja może trafić nie tylko do miłośników historii, ale też do czytelników, którzy chcą przygody i fantastyki. Przy okazji dostają niesamowity zastrzyk patriotyzmu - mówiła o książce Tomasza Kołodziejczaka Maja Kossakowska.
Audio
  • Dyskusja na temat książki "Biała Reduta" Tomasza Kołodziejczaka (Przestrzenie kultury/Historie alternatywne/Dwójka)
Powieść Biała Reduta Tomasza Kołodziejczaka (na zdj. fragm. okładki) należy do cyklu Ostatnia Rzeczpospolita.
Powieść "Biała Reduta" Tomasza Kołodziejczaka (na zdj. fragm. okładki) należy do cyklu "Ostatnia Rzeczpospolita".Foto: mat. prasowe/wydawnictwo Fabryka Słów

Na tronie polskim zasiada elf, a Rzeczpospolita znów wygrywa wojny - taką alternatywną wizję historii snuje w "Białej Reducie" Tomasz Kołodziejczak. O tej powieści rozmawialiśmy w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Nie interesuje mnie pisanie kolejnej powieści o statkach kosmicznych, które przemierzają przestrzeń - opowiadał autor. - Ja użyłem polskich elementów do zbudowania fantastycznego uniwersum. Wydawało mi się, że zestawienie, w którym polska tradycja i mitologia będą napędzaczem tego świata, stanowi ciekawe rozwiązanie i niesie poważniejsze treści - wyjaśniał gość audycji.

Tomasz Kołodziejczak dodawał, że jego książka powstała z irytacji krytycznym stosunkiem wielu komentatorów do historii Polski. Autor wyjaśniał też, jak jego fantastyczna wizja Europy zniszczonej najazdem obcych ma się do obecnej sytuacji na Starym Kontynencie. 

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury - cykl "Historie alternatywne"

Prowadzący: Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz

Goście: Tomasz Kołodziejczak (pisarz), Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Jacek Drewnowski (tłumacz) oraz Maja Kossakowska (pisarka)

Data emisji: 22.11.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

"Historie alternatywne". Jak zmieniano dzieje Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 10:30
– Alternatywne wersje polskiej historii paradoksalnie pokazują, że nie mogła ona potoczyć się inaczej – mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Historie alternatywne polecam politykom"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 16:00
- Uważam, że ten gatunek jest pożyteczny dla zrozumienia teraźniejszości i przyszłości - mówił w Dwójce Marcin Wolski, autor kilkunastu książek fantastyczno-historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy skolonizowali Wenus już w latach 20.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 16:00
- Pod koniec XIX wieku doszło praktycznie do opisania przez podróżników całej ziemi. Literatura przygodowa musiała więc wyruszyć w kosmos... - wyjaśnił historyk Adam Podlewski.
rozwiń zwiń