"Marzy mi się historia Polski spisana przez Japończyka"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 17:30
- Pisać o własnej historii to zadanie bardzo trudne - mówił w Dwójce Timothy Snyder, autor znakomitej książki poświęconej XX-wiecznym losom Europy Środkowo-Wschodniej. W Dwójce dyskutowaliśmy, jak o naszych dziejach opowiadają zagraniczni historycy.
Audio
  • Historia Polski oczami zagranicznych historyków - dyskusja w Dwójce
Jan Matejko: Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska
Jan Matejko: "Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Norman Davies, Timothy Snyder, Paul Allen, Timothy Garton Ash - autorzy głośnych książek o polskiej transformacji, Powstaniu Warszawskim, Katyniu oraz stalinowskim i hitlerowskim ludobójstwie. Czy zagraniczni badacze wpływają na sposób, w jaki pisze się i mówi o polskiej historii? Zdaniem gości audycji "Przestrzenie kultury" przede wszystkim pomagają nam samym lepiej zrozumieć narodowe dzieje.

- Te opowieści są szalenie wzbogacające, dają nowe perspektywy i punkty widzenia - mówił w Dwójce dr Jarosław Kuisz, redaktor naczelny "Kultury Liberalnej". Jako przykład ważnej zagranicznej publikacji poświęconej historii Polski gość Bartosz Panka podawał "Skrwawione ziemie" Timothy'ego Snydera. -To niezwykła książka, bo wprowadza nową metodologię. Snyder mówi, że historii tej części świata nie można opowiadać z perspektywy jednego narodu. Że temat trzeba ująć w całości - tłumaczył Kuisz. Sam Snyder zwracał uwagę, że jego amerykańskie pochodzenie umożliwiło mu obiektywne podejście do faktów, bez ulegania narodowym słabościom.

Na problem ten w polskiej historiografii zwracał uwagę prof. Andrzej Żbikowski, wicedyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego: - My, gdy piszemy o Kresach Wschodnich, najczęściej ujmujemy to w kategoriach misji cywilizacyjnej. Tymczasem żaden angielski historyk nie napisze o tym inaczej niż porównując to do kolonializmu angielskiego - podkreślał.

Jaką narrację o Polsce budują książki zagranicznych historyków? Jakie miejsce mają nasze dzieje, szczególnie najnowsze, w światowej historiografii?

O tym dyskutowaliśmy także z Marcinem Frybesem, badaczem obrazu "Solidarności” na Zachodzie, prof. Padraikiem Kenney'em z Centrum Studiów Polnistycznych w Bloomington oraz prof. Wojciechem Roszkowskim z Collegium Civitas.
Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Bartosz Panek.

Czytaj także

Jak opowiadać o śląskiej tożsamości?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 19:00
Wyłoniony w konkursie projekt stałej ekspozycji Muzeum Śląskiego poświęconej "śląskości" okazał się bardzo kontrowersyjny. Jak przedstawiać Polsce, i Europie, tożsamość Ślązaków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy mistrzami religijnej tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 17:00
- Tyle wam damy tolerancji, ile zechcemy - mówiono w XVII-wiecznej Polsce do wyznawców niebędących katolikami. Jednak jeszcze pod koniec XVI stulecia było inaczej. Powstał piękny dokument, który zapewniał pokój między religiami.
rozwiń zwiń