Kapitan Żbik. Milicjant idealny i śmiertelnie nudny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 13:20
- Żbik ma mnóstwo wielbicieli. Dziwuję się dlaczego, bo jednak kiepskie są te historie - mówi historyk komiksu z Biblioteki Narodowej i żbikolog, Adam Rusek.
Audio
  • Policjanci i złodzieje w PRL-u (Za kurtyną PRL-u/Dwójka)
Warszawa, marzec 1948 roku. Aleje Ujazdowskie na wysokości Łazienek Królewskich. Nz. milicjant kontroluje motocyklistę. To pierwowzór Żbika?
Warszawa, marzec 1948 roku. Aleje Ujazdowskie na wysokości Łazienek Królewskich. Nz. milicjant kontroluje motocyklistę. To pierwowzór Żbika? Foto: archiwum PAP

- Ja złodziej jestem? - mówi aresztant w trakcie przesłuchania.
- No a jak? Siedziałeś za włamania raz, drugi raz - odpowiada zdenerwowany milicjant.
- Ja mogę wziąć, mogę kraść i na siebie zawsze zarobię!
- Zarobisz na siebie?! A po wyjściu z więzienia już byłeś tu u nas?
To fragment archiwalnej audycji Krystyny Usarek "Ten człowiek - milicjant" nadanej w Polskim Radiu w 1968 roku. W audycji "Przestrzenie kultury" z cyklu "Za kurtyną PRL-u" wysłuchaliśmy wielu nagrań archiwalnych, min. kilkunastominutowego przemówienia komendanta głównego MO...
Przypominaliśmy te nagrania nie bez powodu. Komenda Główna Milicji Obywatelskiej w Warszawie w sposób zaskakujący przyczyniła się do rozwoju komiksu w Polsce. Chciała w PRL-u ocieplić trochę wizerunek milicjanta. Na zamówienie mundurowych powstał komiks "Kapitan Żbik", wydawany przez 15 lat. Przygody asa, milicjanta idealnego przestały się ukazywać w 1982 roku. Pokonała go historia.
- Idea przybliżania społeczeństwu milicji się nie sprawdziła. W 1982 roku społeczeństwo powinno się milicji bać, a nie kochać - mówi historyk komiksu z Biblioteki Narodowej i żbikolog, Adam Rusek.
Gośćmi Agaty Kwiecińskiej i Michała Nowaka w Dwójce byli również prof. Dorota Skotarczak - historyk kultury z UAM i dr Krzysztof Madej - historyk z IPN.

Warszawa,
Warszawa, marzec 1948 roku. Milicjantka Leokadia Kubanowska zwana Lodzią pomaga pchać samochód Chevrolet. źr. archiwum PAP
Warszawa,
Warszawa, marzec 1948 roku. Aleje Ujazdowskie na wysokości Łazienek Królewskich. Nz. milicjant kontroluje motocyklistę. źr. archiwum PAP
Zobacz więcej na temat: komiks PRL
Czytaj także

Batman w Warszawie? O mieście rysowanym w komiksach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 10:00
Kultowe "Osiedle Swoboda", Gotham - nieistniejące miasto Batmana, czy komiksy o Powstaniu Warszawskim. Blokowisko, centrum, czy przedmieście pojawia się w komiksie od zawsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa książka w Trójce: reportaż Filipa Springera "Zaczyn"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 13:50
Do pasma przedpołudniowego powraca literatura faktu. Od 6 maja "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach" Filipa Springera czyta Przemysław Bluszcz. Zobacz wideo i galerie zdjęć!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbrodnie PRL-u: owiane tajemnicą czy wyjaśnione?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 19:00
Sprawa porwania i zabójstwa licealisty Bohdana Piaseckiego była jedną z najgłośniejszych. W 1959 roku Polskie Radio wyemitowało nagranie z żądaniami okupu rzekomych porywaczy. Milicja otrzymała 16 tomów akt z informacjami od obywateli. Jednak żadna z poszlak nie okazała się prawdziwa.
rozwiń zwiń