Najbardziej dramatyczny rok XX stulecia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 17:00
Rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską - autorką bestsellerowej biografii Beksińskich - o jej nowej książce "Wojna i pokój. 1945".
Audio
  • Magdalena Grzebałkowska o książce "Wojna i pokój. 1945". Rozmawia Katarzyna Nowak (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Defilada 1 Armii Wojska Polskiego na ulicy Marszałkowskiej w zdobytej Warszawie 19 stycznia 1945. Tylko czy był to rok zwycięstwa?
Defilada 1 Armii Wojska Polskiego na ulicy Marszałkowskiej w zdobytej Warszawie 19 stycznia 1945. Tylko czy był to rok zwycięstwa?Foto: domena publiczna, wikipedia

Najnowsza książka Magdaleny Grzebałkowskiej to reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia. Autorka wkracza na ziemie przez chwilę niczyje, albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany (było ich pół miliona), przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem Ikei, ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Oddaje głos ofiarom, chociaż i katom poświęca sporo miejsca – zwłaszcza kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury (cykl "Literatura non-fiction")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Magdalena Grzebałkowska

Data emisji: 25.04.2015

Godzina emisji: 12.00

mat. promocyjne/mm/jp/bch

Czytaj także

Pozostał tylko wojenny dziennik. Niezwykła historia polskiego pilota

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:42
Eugeniusz Kasprzak po raz pierwszy zasiadł za sterami samolotu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Swoją historię opisał w pamiętniku, który jest jedną z niewielu po nim pamiątek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syberia, obietnica i historia, którą napisało życie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 16:00
Pewnej zimowej soboty 1940 roku, wówczas szesnastoletnia Henia, została brutalnie wyrwana z domu i z rodziną wywieziona na Sybir.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja ewakuacja. Kazik wychodzi z getta

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 10:14
- Byłem młody, naiwny i głupi. Pomyślałem, że jak wyjdę z getta to spełnię swoje zadanie. Rzeczywistość po aryjskiej stronie mnie rozczarowała - opowiada Kazik Ratajzer.
rozwiń zwiń