Krótki przystanek w drodze z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 14:23
To tytuł książki szwedzkiego dziennikarza Gorana Rosenberga, z którym spotkamy się w audycji z cyklu "Literatura non-fiction".
Fragment okładki książki Gorana Rosenberga Krótki przystanek w drodze z Auschwitz
Fragment okładki książki Gorana Rosenberga "Krótki przystanek w drodze z Auschwitz"Foto: materiały promocyjne

Ojciec autora przeżył łódzkie getto, Auschwitz i marsz śmierci. Był jednym z ocalonych z Zagłady. Czerwony Krzyż przetransportował go do małej szwedzkiej miejscowości. Dotarł tam latem 1945 roku. To miał być tylko przystanek przed dalszą podróżą w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Niestety, do końca życia leczył się z Auschwitz i na Auschwitz zmarł.

Goran Rosenberg wyruszył w drogę śladami zmarłego ojca. Jest kronikarzem opisującym wysiłek budowania nowego życia w cieniu przeżytej traumy. Życia w społeczeństwie, które odwróciło się plecami od ocalonych.

W audycji z cyklu "Literatura non-fiction" porozmawiamy także z Drauzio Varellą, brazylijskim lekarzem i autorem książki "Ostatni krąg".

***

Na "Przestrzenie kultury" - w sobotę (13.06) w godz. 12.00-13.00 zaprasza Katarzyna Nowak.

mm/mc

Zobacz więcej na temat: Auschwitz HISTORIA literatura
Czytaj także

Wojciech Bonowicz i echo Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 23:00
"Czasem mam poczucie, że Auschwitz jest bliżej, niż myślimy..." W czwartkowym "Notatniku Dwójki" będziemy rozmawiać z Wojciechem Bonowiczem, poetą, publicystą, dziennikarzem, o jego najnowszym tomie wierszy pt. "Echa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strach powraca nocą. Obozowe koszmary Mano Höllenreinera

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 13:00
– Mówi, że wolałby przez trzy tygodnie bardzo ciężko chorować, niż powracać do tych opowieści. Czuje jednak obowiązek przypominania o zagładzie – opowiadała w Dwójce Joanna Talewicz-Kwiatkowska o bohaterze książki "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest" Anji Tuckermann.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rozpacz nie zna granic". Lekcja człowieczeństwa Primo Leviego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 13:00
Po prawdopodobnie samobójczej śmierci pisarza w 1987 roku, amerykański twórca żydowskiego pochodzenia Elie Wiesel napisał: "On zmarł w Auschwitz czterdzieści lat wcześniej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autor "Oświęcimek": otaczamy się wojną

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 21:00
Dlaczego Polacy urodzeni w latach 70. opowiadają o świecie pokoju językiem wojny? O tym rozmawialiśmy z autorem zbioru opowiadań "Oświęcimki".
rozwiń zwiń