- Najbardziej lubię, gdy orkiestra musi pracować z solistą. Nie lubię, gdy ona tylko akompaniuje i powstaje jeden, duży utwór, wszystko współgra. I właśnie taki koncert przygotowuję na festiwal - mówił młody pianista w radiowej Dwójce. Dodał, że kocha orkiestrę Sinfonia Varsovia, dlatego bardzo cieszy się na wspólny występ.
- Chopina znam bardzo dobrze; mam swój pomysł jak go grać. Natomiast Shumana jeszcze się uczę i odnajduje w nim ciągle nowe rzeczy. Zawsze staram się znaleźć od razu swoją interpretację, ale szukam też tego, co na temat danej kompozycji do powiedzenia mają inni. Nie chcę nikogo naśladować, ale dobrze jest wiedzieć, co ktoś myślał o danym utworze - mówił artysta.
Posłuchaj całej rozmowy z Janem Lisieckim i dowiedz się m.in., jak radzi sobie z tremą i jak wyglądają jego lekcje.
Jan Lisiecki urodził się w roku 1995 w Calgary w Kanadzie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w Konserwatorium Uniwersytetu Mount Royal. Mając zaledwie piętnaście lat, pianista wyrobił już sobie pozycję na scenie muzycznej i z wielkim powodzeniem występował na kanadyjskich oraz międzynarodowych estradach. Zadebiutował z orkiestrą w wieku 9 lat, i od tego czasu wystąpił z dużymi zespołami ponad 50 razy, m.in. z National Arts Centre Orchestra, L'Orchestre Symphonique de Québec, Minnesota Orchestra, L'Orchestre Symphonique de Montréal, National Academy Orchestra, Sinfonietta Cracovia, oraz Sinfonia Varsovia.
Jego występ na Gali MIDEM w styczniu 2010, gdzie reprezentował Polskę, grając Koncert fortepianowy e-moll Chopina, nazwano "olśniewającym", a polska prasa pisała, że "młody Jan gra jak Fryderyk". W kwietniu Lisiecki zastępował Nelsona Freire na czterech koncertach we Francji, a miesiąc później, w maju, Lisiecki otwierał Międzynarodowy Festiwal w Korei.
Lisiecki występował m.in. w Carnegie Hall, Salle Cortot, Kaufman Hall, Gasteig, Seoul Arts Centre oraz w wielu innych salach koncertowych USA, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Francji, Polski, Japonii, Chin, Korei, Gwatemalii i Kanady; z takimi artystami jak Yo-Yo Ma i Emanuel Ax. Współpracował z wybitnymi dyrygentami m.in. z Pinchasem Zukermanem, i z kwartetami New Zealand String Quartet, Quatour Ebène, Canadian Chamber Players i Penderecki String Quartet. Debiutanckiej płycie Lisieckiego, wydanej przez Instutut Fryderyka Chopina w 2010, przyznano we Francji prestiżową nagrodę Diapason za "największe odkrycie".
Rozmawiała Anna Skulska.