Tymoteusz Karpowicz dramatycznie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 18:45
W "Notatniku Dwójki" porozmawiamy o dawniejszych i najnowszych inscenizacjach dramatów i słuchowisk Tymoteusza Karpowicza.
Tumoteusz Karpowicz urodził się w 1921 r. w Zielonej koło Wilna, zmarł zaś w 2005 r. w Oak Park koło Chicago
Tumoteusz Karpowicz urodził się w 1921 r. w Zielonej koło Wilna, zmarł zaś w 2005 r. w Oak Park koło ChicagoFoto: wikimedia/cc

Tymoteusz Karpowicz w ogóle mało jest znany publiczności literackiej, a jeśli już, to raczej jako poeta, do którego przylgnęły takie określenia, jak "lingwista" czy "modernista". Od jakiegoś czasu wysiłkiem Biura Literackiego i Wrocławskiego Teatru Współczesnego mamy szanse poznać Karpowicza - dramaturga. Ostatnie przedstawienia i słuchowiska na podstawie jego tekstów powstały w latach 70., dziś pojawiają się na nowo.

O tych nowych inscenizacjach porozmawiam z ich reżyserami - Weroniką Szczawińską ("Niewidzialny chłopiec", "Dźwiękowy Zapis Doliny") oraz Andrzejem Ficowskim ("Dziwny pasażer"). Natomiast Joanna Mueller opowie, jakie niespodzianki kryje właśnie wydany szósty tom "Dzieł zebranych" Tymoteusza Karpowicza.

***

Na "Notatnik Dwójki" we wtorek (22.09) w godz. 13.00-13.30 zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

mc/mp

Czytaj także

Julia Hartwig: Paryż widzę oczami Apollinaire’a

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 20:00
Znakomita poetka wspominała w Dwójce francuskiego surrealistę – jego Paryż, miłości (nie tylko do słynnej "pięknej rudowłosej") i przekraczającą ramy wyobraźni poezję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wstępując do zakonu Tymoteusza Karpowicza

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 18:00
- Karpowicz był jak Pan Bóg. Ktoś, kto nie mógł się powtórzyć, kto mówiąc stwarzał świat od nowa, jakby jego słowo nazywało wszystko po raz pierwszy - mówił w Dwójce Jan Stolarczyk, redaktor "Dzieł zebranych" poety, których czwarty tom ukazał się właśnie nakładem Biura Literackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cuda i talenty Czesława Miłosza. "Pozostał polskim poetą"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 23:30
- Czesław Miłosz miał niezwykły dar, który na ogół mają prozaicy np. Tołstoj. Zawsze znajdował sposób, by każdą rzecz i postać uczynić bardziej prawdziwą - opowiada Robert Hass.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Norwid - samotny nielot skazany na śmierć

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 18:00
"Bieguny" to niecodzienna sztuka, której bohaterem jest Cyprian Kamil Norwid. Inspiracją do jej powstania, był list poety i historia skazanego na zgubę pingwina z filmu Wernera Herzoga.
rozwiń zwiń