Ludmiła Ulicka, autorka książki "Daniel Stein, tłumacz", wyjaśniała w Dwójce wieloznaczność przyjętego tytułu. "Tłumacz" nie odnosi się jedynie do wojennego zajęcia (praca w białoruskim gestapo), ale obejmuje takie symboliczne kwestie jak m.in. porozumienie między ludźmi i narodami, między człowiekiem i Bogiem. Historię polskiego Żyda, który na Białorusi ratuje Żydów, a później – po przejściu na chrześcijaństwo, cudem ocalony – zostaje katolickim zakonnikiem w Izraelu Ludmiła Ulica przeżyła, jak podkreśla, bardzo osobiście. Jednym z ważniejszych dla niej tematów był tu antysemityzm i jego związek z chrześcijaństwem. Pisarka podkreślała, jak fascynująca jest postać bohatera jej książki. – Wywarł na mnie ogromne wrażenie – jako człowiek wiary i człowiek wewnętrznie wolny.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą przeprowadził Marcin Majchrowski.
Wokół Steina i jego niezwykłej historii Ulicka misternie buduje cały kosmos ludzkich losów, układających się w dramatyczną, pełną paradoksów i zawirowań panoramę XX wieku. Tworzą ją listy, spisane rozmowy, fragmenty dzienników, wspomnienia, notatki i inne świadectwa, z których stopniowo poznajemy zarówno losy Steina, jak dzieje dziesiątek postaci, z którymi w jakiś sposób miał styczność, na których życie nieodwołalnie wpłynął. Osobisty ton wszystkich zapisków sprawia, że czujemy intymną więź z bohaterami, choć nie zawsze bliskie są nam ich postawy i wybory.
Spotkanie z Ludmiłą Ulicką, laureatką wielu prestiżowych nagród, odbędzie się 22 maja o godz. 18:00 w Warszawie w Domu Spotkań z Historią.