Nie żyje Tadeusz Rolke, nestor polskiej fotografii

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2025 14:11
Odszedł Tadeusz Rolke, wybitny fotografik, autor fotoreportaży. W swoich pracach rejestrował wydarzenia artystyczne w Warszawie oraz dokumentował życie romskich mieszkańców podwarszawskich miejscowości. Fotografował także modę. Miał 96 lat.
Nie żyje nestor polskiej fotografii, Tadeusz Rolke
Nie żyje nestor polskiej fotografii, Tadeusz RolkeFoto: PAP/ Tytus Żmijewski

Tadeusza Rolke publikował swoje prace w polskich i niemieckich czasopismach. Jego fotografie można było oglądać między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w Fundacji Galerii Foksal czy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Swoje prace wystawiał także za granicą, między innymi w Chinach i w Brazylii. Jest autorem portretów takich artystów jak m.in. Andrzej Wajda, Zbigniew Cybulski, Tadeusz Konwicki, Kalina Jędrusik, Ewa Demarczyk czy Wojciech Fangor.

>>> Posłuchaj archiwalnej rozmowy z Tadeuszem Rolke w Polskim Radiu

Odszedł Tadeusz Rolke, wybitny fotografik, autor fotoreportaży

- Często przypominam, że istnieje tak zwana "fotografia nikomu niepotrzebna": przypadkowa, nieplanowana. Taka fotografia to swoiste apogeum wolności artysty. Fotografia zamówiona zawsze łączy się z pewnymi ograniczeniami - opowiadał przed laty na antenie Dwójki.

Publikował między innymi w tygodnikach "Świat", "Stolica", "Przekrój" i "Gazecie Wyborczej", a także w miesięcznikach "Polska", "Ty i ja", oraz w niemieckich periodykach, jak: "Stern", "Die Zeit" i "Art". Był także autorem licznych wystaw autorskich. Najważniejsze z nich to: "Fotografowałem lata sześćdziesiąte i nie tylko..." na Zamku Ujazdowskim w Warszawie w 1997 roku; "Sąsiadka" - wspólnie z Chrisem Niedenthalem w Zachęcie w 2001; "Fischmarkt" w Hamburgu w 2002 czy "Wszystko jest fotografią" na Zamku Ujazdowskim w 2009 roku.

Czytaj także:

Tadeusz Rolke - powstaniec warszawski 

Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie. Podczas okupacji niemieckiej uczył się na tajnych kompletach. Należał do Szarych Szeregów, pod pseudonimem "Wilk" brał udział w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie Dolnym.

Po 2 września 1944 roku trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie, w 1952 roku został aresztowany pod sfabrykowanymi zarzutami udziału w grupie przestępczej. W stalinowski więzieniu spędził dwa lata. Wyszedł na mocy amnestii.

Fotograf od 1956 roku

W 1956 roku przyjął etat fotografa i zatrudnił się w czasopismach. Zajmował się fotografią reportażową. Dla krakowskiego "Przekroju" robił zdjęcia modowe, stając się mistrzem w swojej dziedzinie. Zaprzyjaźniony z warszawską bohemą, fotografował życie artystyczne stolicy.

Byłem jednym z fotografów PRL-u. Wtenczas było ich w Warszawie kilkudziesięciu. Z kilkunastoma znaliśmy się, byliśmy kolegami - wspominał w jednej z archiwalnych rozmów. W 1970 roku wyjechał do Niemiec. Przewodniczył jury Konkursu Polska Fotografia Prasowa '99. Wykładał także na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii Mariana Schmidta. Założył wydawnictwo "edition.fotoTAPETA" z siedzibą w Warszawie i Berlinie.

"Tu byliśmy" - jeden z najważniejszych projektów Tadeusza Rolke 

Tadeusz Rolke za jeden ze swoich najważniejszych projektów uznawał cykl zdjęć i album fotograficzny "Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury", opowiadający o śladach społeczności żydowskiej w Polsce. W 2009 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Dziesięć lat później otrzymał nagrodę 100-lecia ZAiKS-u, a  w kolejnym roku nagrodę specjalną i członkostwo honorowe. 

Odszedł w wieku 96 lat.

***

IAR/PAP/PolskieRadio/zuzannachowaniec/pg

Czytaj także

"Oczy moje zwodzą pszczoły". Przekrojowa wystawa fotografii w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2025 11:44
"Oczy moje zwodzą pszczoły" to pierwsza od wielu lat wystawa polskiej fotografii o takim formacie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. - Pomysł zrobienia takiej dużej wystawy fotograficznej wziął się z ogólnego namysłu nad tym, jaką rolę ma Centrum Sztuki Współczesnej na mapie warszawskich instytucji - mówiła kuratorka Kamila Bondar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotograf wikipedysta. Specjalność: cmentarze

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2025 11:15
Pan Łukasz Lisowski jest autorem zdjęć ponad dwóch tysięcy grobów w całej Polsce. Od piętnastu lat fotografuje między innymi mogiły przedwojennych olimpijczyków, które udostępnia w Wikipedii. Zdjęcia bohatera audycji są tam opatrzone podpisem "Lukasz2".
rozwiń zwiń