Na "Utwory rozproszone" złożyły się zarówno wiersze Herberta, których nie włączył on do żadnego ze swoich zbiorów poetyckich pomimo, że były pojedynczo drukowane w prasie, jak również wiersze jeszcze nigdzie nie publikowane, odnalezione w jego archiwum. Są także wiersze, publikowane w przekładach, na przykład na język niemiecki - mówi w rozmowie z IAR autor opracowania Ryszard Krynicki.
Wiersze z prasy i rękopisów
- Tak więc są to wiersze opublikowane za życia Zbigniewa Herberta w różnych czasopismach, które nie znalazły się później w żadnej jego książce poetyckiej, są wiersze, które są ukończone i najwyraźniej były przygotowane do druku - bo są ich maszynopisy opatrzone nazwiskiem autora, co zawsze świadczy o tym, że to jest tekst przygotowany - no i są wiersze, które się zachowały jedynie w postaci rękopisów - mówi autor wyboru i opracowania.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Ryszard Krynicki, który szukał także w archiwum Zbigniewa Herberta jego młodzieńczych wierszy uważa, że znajduje się tam jeszcze wiele utworów, które nigdzie dotąd nie były publikowane. Podkreśla jednocześnie, że jedną z trudności jest właściwe ich odczytanie.
Herbert pisał drobnym maczkiem
- To nie jest proste, ponieważ Zbigniew Herbert pisał bardzo drobnym pismem, albo kiedy już był chory - to z kolei pismem niewyraźnym i po prostu jest tak, że ja na przykład, nie potrafię odczytać jednego, dwóch, trzech słów. Potrafię odcyfrować cały wiersz, ale dwóch, trzech słów, nie potrafię odczytać - mówi Ryszard Krynicki podkreślając, że nie chciał publikować wierszy z lukami, dlatego pozostały one w archiwum poety.
Ryszard Krynicki przyznaje także, że do prawidłowego odczytania niektórych rękopisów Zbigniewa Herberta potrzebne byłyby co najmniej dwie osoby, albo zespół i nowoczesna aparatura. - Zbigniew Herbert bardzo lubił pisać ołówkiem i drobne pismo ołówek oraz - najczęściej - nie najlepszy, wręcz lichy papier nie sprzyjają przetrwaniu tekstu, więc niektóre są już zatarte, ale na pewno można je odczytać przy pomocy jakiejś aparatury - uważa Ryszard Krynicki.
Teksty poetyckie i o poezji
Zbiór "Utworów rozproszonych" Zbigniewa Herberta zawiera również trzy teksty o poezji jego autorstwa, a także reprodukcje rękopisów jego utworów czy rysunków. Autor opatrzył książkę niemal stoma stronicami przypisów, z których można się między innymi dowiedzieć które z wierszy Herberta ukazywały się na przykład z błędami. Wiersze Herberta w "Utworach rozproszonych" pochodzą z lat 1948 - 1998 roku i prezentowane są w kolejności chronologicznej. Archiwum poety znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej żona Zbigniewa Herberta - Katarzyna Herbert - tom "Utwory rozproszone" to publikacja bardzo skrupulatnie opracowana i pięknie wydana. Tom ukazał się w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
gs