Musica humana: Camerata florencka

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2008 11:56
Camerata florencka - "ta heroiczna szkoła" (jak ją nazywał Monteverdi) w wirze dyskusji i polemik poszukiwała nowej syntezy poezji i muzyki.

Inspiracje antyczne zaowocowały nowym stylem, który po wiekach dominacji wielkiej polifonii wprowadził monodię akompaniowaną - jedną główną melodię, wspartą na fundamencie basso continuo. W samej Cameracie nie było jednomyślności, każdy po swojemu widział charakter muzyki, której kształt dyktuje poezja. Peri, Caccini, Belli - trzej kompozytorzy o bardzo różnej osobowości.

Audycja Ewy Obniskiej

Czytaj także

Musica humana: Muzyka w przedrewolucyjnej Anglii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2008 22:45
Anglia wkracza w wiek XVI wciąż jeszcze zapatrzona w ideały estetyczne późnego gotyku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Złoty wiek muzyki w Elżbietańskiej Anglii

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2008 10:15
Epoka Elżbietańska miała kluczowe znaczenie dla kształtowania się świadomości narodowej Anglików. To m.in. wspaniała epoka dramatu i muzyki, bogata w talenty, jakimi nie mogły się poszczycić (w podobnej kondensacji) inne kraje Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Szkoła paryska

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2008 13:46
Francja wchodzi w wiek XVI z najlepszymi zapowiedziami na przyszłość: kraj odbudowuje się po klęskach Wojny Stuletniej, wzmacania się władza królewska, pomnaża bogactwo miast.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Złoty wiek muzyki angielskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2008 12:49
W XVI w. muzyka angielska przeżywała "złoty wiek" swego rozwoju. Zainteresowanie królowej i dworu, a także bogatego mieszczaństwa przekładało się na wielostronną, niesłychanie bogatą twórczość, wśród której wyjątkowo istotne miejsce zajmowała muzyka instrumentalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Madrygał renesansowy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2008 18:16
Madrygał renesansowy był czymś więcej niż formą czy gatunkiem, był symbolem pewnego typu obyczajowości, wykreowanej na północnych dworach włoskich, a opisanej w Dworzaninie Castiglione'a.
rozwiń zwiń