Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje od 2011 roku swoim najwybitniejszym przedstawicielom. Już same nominacje uznawane są za jedne z najistotniejszych dla środowiska muzycznego, choć – jak podkreśliła Agata Kwiecińska – zawsze pojawia się dyskusja np. na temat kategorii.
- Celem Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca było stworzenie okazji do tego, żeby środowisko muzyczne mogło przyznawać nagrody osobom, które w minionym sezonie artystycznym pokazali coś najważniejszego i najciekawszego - wyjaśniła dziennikarka.
08:17 _PR2 (mp3) 2024_09_30-16-14-06.mp3 Agata Kwiecińska o nominowanych do nagród Koryfeusze Muzyki Polskiej (Wybieram Dwójkę)
Lista nominowanych to nie tylko znani muzycy i wydarzenia, ponieważ często pojawiają się nazwiska osób, które są początkujące w świecie muzycznym.
Czytaj też:
- Za każdym razem czegoś się dowiaduję albo kogoś nie znam - zdradziła Agata Kwiecińska. - Warto powiedzieć też, z jakiej puli są wybierani nominowani. Z danych od Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca wiemy, że w tym roku we wszystkich kategoriach wpłynęło 151 zgłoszeń. Dopiero później Rada Programowa z tych wszystkich zgłoszeń wybiera nominowanych, a jeszcze później – bo to 3-etapowa formuła – głosuje Kolegium Elektorów, czyli dotychczas nagrodzeni, dziennikarze, a także obserwatorzy życia muzycznego - dodała.
Nagroda środowiska muzycznego
Uhonorowanie statuetką Koryfeusza to dla niektórych muzyków jedynie kolejne trofeum, które można postawić na półce. Jednak wiele osób czy wydarzeń zyskuje dzięki temu rozgłos i możliwość zaprezentowania się szerszemu gronu publiczności.
- Istotne jest, że to jest nagroda środowiska muzycznego, czyli tym gremium, które ocenia, jest środowisko muzyczne. Takich nagród jest jeszcze trochę, może nie takiej rangi, ale jednak to jest bardzo ważne, jeśli to koledzy z branży przyznają nagrodę - podkreśliła dziennikarka Dwójki.
Gala przyznania nagród
W kategorii Odkrycie roku może głosować także publiczność, za pośrednictwem strony internetowej wydarzenia. Głosy można oddawać do 9 października. Wyniki głosowania poznamy 4 listopada br. podczas Gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Laureaci otrzymają statuetki Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Organizatorem nagrody jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie finansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Lista nominowanych
O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2024 rywalizować będą:
w kategorii Osobowość roku:
- Leszek Możdżer – za działalność artystyczną ze szczególnym uwzględnieniem albumu Composites nagranym z Orkiestrą Instrumentów Dawnych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej.
- Jakub Józef Orliński – za bogatą działalność koncertową, wiele wybitnych kreacji artystycznych na największych scenach operowych świata.
- Piotr Orzechowski Pianohooligan – za bezkompromisowość, konsekwencję i różnorodność kreacji artystycznych oraz redefiniowanie granic muzyki improwizowanej.
- Krzysztof Pastor – za utrzymywanie nieprzerwanie przez 15 lat wysokiego poziomu artystycznego Polskiego Baletu Narodowego, za powołanie zespołu PBN Junior, dającego szansę młodym artystom baletu oraz za wieczór choreograficzny „Bolero+”.
- Anna Szostak – za utrzymywanie wysokiego poziomu artystycznego zespołu Camerata Silesia oraz szereg nagrań płytowych i koncertów w sezonie artystycznym 2023/2024.
w kategorii Wydarzenie roku:
- 10-lecie kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble – za serię jubileuszowych wydarzeń artystycznych, otwartość na różnorodnych odbiorców, AżTak Festiwal
oraz prężną działalność społecznej instytucji kultury Hashtag Lab.
- XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga – za wysoki poziom organizacji jednego z najważniejszych konkursów dyrygenckich, z rekordową liczbą 260 zgłoszeń dyrygentów z całego świata.
- Festiwal Bachowski w Świdnicy – za stworzenie miejsca spotkań wielu pokoleń słuchaczy o zróżnicowanym doświadczeniu koncertowym, integrowanie i docieranie do lokalnych społeczności z uznanymi artystami i bogatym repertuarem.
- Jubileusz 70-lecia Chóru Filharmonii Narodowej – za bogaty program obchodów jubileuszu, potwierdzający najwyższy poziom wykonawstwa jednego z najważniejszych zespołów chóralnych w Polsce.
- Wydanie albumu „Wandering Songs”. Weronika Grozdew & Musos – za przedstawienie pieśni wędrownych w niezwykle ciekawy i wielowątkowy sposób, spójną wizję artystyczną oraz wysoki poziom wykonawczy.
w kategorii Odkrycie roku:
- Paweł Lelek – za działalność koncertową w roli organisty i dyrygenta oraz prawykonania w sezonie 2023/2024.
- Regence sonore – za debiut konkursowy na Göttingen Händel Competition 2024 i zdobycie dwóch z pięciu przyznanych nagród oraz działalność koncertową na festiwalach muzyki dawnej.
- Joanna Natalia Ślusarczyk – za zdobycie nagrody dla najlepszego polskiego dyrygenta podczas XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.
- Piotr Wacławik – za pełnienie funkcji dyrygenta-asystenta Filharmonii Narodowej oraz otrzymanie prestiżowego stypendium dyrygenckiego w Elbphilharmonie Hamburg.
- Antoni Wrona – za zdobycie wielu nagród i wyróżnień, w tym III nagrody na 12. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego oraz dynamicznie rozwijającą się karierę.
Warto przypomnieć, że zeszłorocznymi laureatami zostali: dama polskiej piosenki Irena Santor – nagroda za całokształt, twórczyni i koncertmistrz oh! Orkiestry Historycznej Martyna Pastuszka w kategorii Osobowość roku, w kategorii Odkrycie roku skrzypek Wojciech Niedziółka i 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w kategorii Wydarzenie roku.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Rozmawiała: Monika Zając
Gość: Agata Kwiecińska
Data emisji: 30.09.2024
Godzina emisji: 16.15
am