Poszerzanie horyzontów Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 16:09
Młodzi muzycy z wielu krajów od Polski po Gruzję weszli w skład orkiestry I, Culture. Zaprezentują dzieła Szymanowskiego i kompozytorów rosyjskich podczas tournée po najważniejszych salach koncertowych Europy Zachodniej.
Audio
  • Łukasz Strusiński i Paweł Kotla o projekcie I Culture Orchestra

"I, Culture Orchestra", projekt realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, to jedno z najważniejszych przedsięwzięć programu kulturalnego polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Zespół stworzą młodzi muzycy z Polski oraz m.in. Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji. Jesienią tego roku orkiestra wystąpi między innymi w Berliner Philharmonie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Royal Festival Hall w Londynie oraz Teatro Real w Madrycie. O przedsięwzięciu mówią Łukasz Strusiński - kurator programów muzyki poważnej w IAM, oraz Paweł Kotla - dyrektor artystyczny orkiestry.

 

Orkiestra ma za zadanie wypełnić lukę w edukacji orkiestrowej, a jednocześnie stworzyć platformę dla muzyków z krajów Partnerstwa Wschodniego. Niektóre z krajów, z których pochodzą muzycy, nie utrzymują nawet stosunków dyplomatycznych między sobą.

- Jesteśmy czymś w rodzaju ambasadora, rzecznika tych krajów, które nie należą do Unii Europejskiej - Łukasz Strusiński wyjaśnia ideę projektu. - Mamy też zadania edukacyjne. Chcemy, by Polska stanowiła platformę wymiany doświadczeń orkiestrowych.

W konserwatoriach nie przywiązuje się wagi do pracy nad materiałami orkiestrowymi, a sami młodzi muzycy nie uważają pracy w orkiestrze za godną uwagi karierę. Niesłusznie. To właśnie wybitni muzycy orkiestrowi decydują przecież o brzmieniu i charakterze najważniejszych zespołów na świecie.

Zainteresowanie udziałem w projekcie jest duże, zwłaszcza wśród muzyków z krajów nie należacych do Unii Europejskiej. Przesłuchania prowadzone były w wielu krajach Partnerstwa Wschodniego, co było czasem ciekawym doświadczeniem dla prowadzących przesłuchania:

- Zwykle myślimy, że przedstawiciele krajów Wschodniej Europy są mistrzami gry na instrumentach smyczkowych. Na Ukrainie jednak odkryliśmy dla siebie muzyków grających na instrumentach dętych - opowiada Paweł Kotla.

A jaki jest odzew młodych muzyków z Polski? Niestety, mniejszy, niż oczekiwano. Dlaczego?

- Polacy mają łatwiejszy dostęp do europejskich orkiestr młodzieżowych - wyjaśnia Paweł Kotla. - Ale wydaje mi się też, że nie dostrzegli jeszcze szansy, jaką jest udział w naszym projekcie.

Orkiestrą dytrygować będą Paweł Kotla oraz sir Neville Marriner. W repertuarze dzieła Karola Szymanowskiego, Dymitra Szostakowicza, Piotra Czajkowskiego i Sergiusza Prokofiewa. Z orkiestrą występować będą znakomici soliści: Peter Jablonski (Symfonia koncertująca Szymanowskiego) oraz Arabella Steinbacher (I Koncert skrzypcowy, również Szymanowskiego).

Obecność w programach dzieł Karola Szymanowskiego jako kompozytora polskiego jest oczywista. V Symfonia Szostakowicza jest symbolicznym odniesieniem się do wyzwolenia się krajów Partnerstwa Wschodniego z systemu komunistycznego. Z kolei "Suita scytyjska" Prokofiewa stanowi wspólną płaszczyznę kulturową dla wszystkich muzyków I, Culture Orchestra, niezależnie od kraju pochodzenia, łączy bowiem wątki Kaukaskie i Słowiańskie.

Aby posłuchać rozmowy Marcina Majchrowskiego z Łukaszem Strusińskim i Pawłem Kotlą, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.



Czytaj także

30-lecie i orkiestra Europy Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 09:10
Zaproszenie na gdańskie odchody rocznicy "Solidarności" oraz rozmowa z dyrygentem Pawłem Kotlą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz 10-lecia Instytutu Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 12:33
Rozmowa o najważniejszej polskiej instytucji promującej naszą kulturę za granicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budujemy markę „Polska”!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 16:00
W środę o 10.30 odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej założycieli Instytutu Adama Mickiewicza: Andrzeja Zakrzewskiego i prof. Bronisława Geremka.
rozwiń zwiń