"Król Roger" Karola Szymanowskiego zainauguruje 1 lipca w Teatrze Narodowym polską prezydencję. Szymanowski ma być filarem programu kulturalnego naszego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Utwory naszego, najwybitniejszego po Chopinie, kompozytora będą wykonywane zarówno na wielkich scenach, jak i na kameralnych koncertach.
- Takiego uderzenia artystycznego żadne państwo nie miało - zapewnia minister kultury, Bogdan Zdrojewski. Promowana ma być także polska literatura, kino i malarstwo.
- Chcemy zagranicznym odbiorcom przybliżyć poezję Czesława Miłosza - mówi Olga Wysocka z Instytutu Adama Mickiewicza. W tym celu przygotowano specjalny audiobook - lektorzy z 10 europejskich stolic nagrali wiersze naszego noblisty.
Twórczość Stanisława Lema - kolejny znanego i liczącego się na europejskim firmamencie twórcy - zaprezentuje w Europie teatr "Biuro podróży" w plenerowym spektaklu Planeta Lem.
A jeszcze w tym tygodniu w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych rusza wystawa polskiego malarstwa - The Power of Fantasy
Chcemy zaprezentować przede wszystkim prace młodych, urodzonych po 89 roku artystów oraz kilka ikonicznych prac z XIX i XX wieku - mówi Zofia Machnicka z Instytuty Polskiego w Brukseli, odpowiedzialna za przygotowanie ekspozycji.
Czy wszystko się uda? Wkrótce zobaczymy. - Strategie kulturalne na czas prezydencji poszczególne kraje mają różne. Jedni stawiają na jakość, inni na ilość. Jedni chcą zachwycać, inni np. Czesi, starają sie szokować - donosi z Brukseli Beata Płomecka.
(lu)
Aby wysłuchać relacji , wystarczy wybrać "Kulisy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po parwe stronie.