Zapiski ze współczesności: "Pamięć Świata" Marek Konopka

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2008 11:56
W dzisiejszej audycji "Pamięć Świata" Marek Konopka.

Program UNESCO "Pamięć Świata" (Memory of the World) został utworzony w roku 1992. Jego celem jest podejmowanie działań, służących zachowaniu, ratowaniu i udostępnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego.

Najbardziej widocznym przejawem działalności Programu jest międzynarodowa Lista, na którą wpisywane są obiekty o światowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym. Aktualnie Lista obejmuje 158 dokumentów. Siedem z nich reprezentuje polskie dziedzictwo dokumentacyjne: autograf dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku, rękopisy Fryderyka Chopina w zbiorach Biblioteki Narodowej i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podziemne archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma), tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980, Kodeks supraski w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Archiwum Komisji Edukacji Narodowej, znajdujące się Krakowie w zbiorach Polskiej Akademii Nauk oraz Biblioteki Książąt Czartoryskich.

O polskich zabytkach wpisanych na listę "Pamięć świata" i o pracach z tym związanych w "Zapiskach ze współczesności" opowiada Marek Konopka z Polskiego Komitetu programu "Pamięć świata".

 

Zaprasza Joanna Szwedowska

Czytaj także

Drezno nadal na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2008 15:13
Drezno nie zostanie skreślone z listy światowego dziedzictwa UNESCO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UNESCO nagradza Polkę

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 09:57
Polska specjalistka od kultury arabskiej Anna Parzymies otrzymała prestiżową nagrodę UNESCO-Sharjah. Nagroda została wręczona w paryskiej siedzibie UNESCO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka w książkach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2010 16:00
"Ludzie radia" potrafią pięknie mówić o muzyce, okazuje się, że równie dobrze idzie im pisanie o niej.
rozwiń zwiń