Javier Marías. Pisarz inteligentny dla inteligentnych
Andrzej Bursa odszedł nagle, 15 listopada 1957 roku. Miał 25 lat. Za życia publikował tylko w prasie: wiersze, reportaże, prozę. Nie ukazał się za jego życia debiutancki tom wierszy "Kat bez maski" złożony w Wydawnictwie Literackim. Po śmieci Bursa stał się poetą otoczonym legendą, poetą czytanym i komentowanym przez innych poetów.
Pierwszy tom jego wierszy – zatytułowany po prostu "Wiersze" - ukazał się w 1958 roku. Pośmiertnie Andrzej Bursa otrzymał nagrodę za najlepszy debiut poetycki na II Festiwalu Młodej Poezji w Poznaniu. Sam stał się patronem nagrody poetyckiej, jego wiersze i prozę wydawano później kilka razy, do słów jego wierszy powstawały piosenki, powieść "Zabicie ciotki" zekranizowano, a próba dramatyczna - "Zwierzęta hrabiego Cagliostro" - doczekała się adaptacji radiowej.
Legendę Andrzeja Bursy przez lata wzmacniały nieprawdziwe pogłoski o tym, że jego śmierć była samobójstwem. A jak było naprawdę? Jak dziś twórca ten jest obecny w świadomości czytelników? Czy dziś czytamy jego utwory inaczej niż w latach 50.? O tym w nagraniu audycji, w której pojawia się również - z nagrań archiwalnych - sam Andrzej Bursa.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadziła: Dorota Gacek
Goście: Ewa Dunaj (poetka, tłumaczka, krytyk literacki, autorka monografii twórczości Andrzeja Bursy), Jan Guntner (aktor, reżyser, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, przyjaciel od czasów szkoły podstawowej Andrzeja Bursy), Wojciech Bonowicz (poeta, krytyk, autor opracowania "Bursa. Dzieła (prawie) wszystkie")
Data emisji: 14.10.2018
Godzina emisji: 20.00
pg/bch