Rok Herberta: Miasta poety – Toruń

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2008 22:06
Najpierw był Lwów – miejsce urodzenia poety i miasto ukochane, niezapomniane. Powojenne losy rzuciły Zbigniewa Herberta do Krakowa gdzie w r. 1947 ukończył Akademię Handlową. Po zrobieniu dyplomu wywędrował do rodziców, którzy osiedlili się w Sopocie. Ale Akademia Handlowa to było za mało dla człowieka żądnego wiedzy z różnych dziedzin. Nadarzała się okazja wstąpienia na organizowany w Toruniu Uniwersytet.

14 kwietnia 2008, godz. 22:15

Uczelnia przyciągała nie tylko studentów, ale i wybitnych profesorów. Z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a także Jana Kazimierza we Lwowie. Dzięki nim Uniwersytet zyskał rangę szkoły humanistycznej z prawdziwego zdarzenia. Dla Herberta następnym etapem studiów miało być prawo – takiego wykształcenia pragnął dla syna – ojciec. I choć w końcu zdobył dyplom prawnika, prawo nudziło przyszłego poetę śmiertelnie. Nęciła go natomiast filozofia. Tak trafił na seminarium profesora Henryka Elzenberga. Jemu też zawdzięczał Herbert narodziny filozoficznej pasji, a może nawet ukształtowanie przyszłych poglądów. Relacja mistrz – uczeń, wkrótce przerodziła się w przyjaźń, która zaowocowała ożywioną korespondencją przypadającą na lata 1951 – 1966. Dzięki niej poznajemy nie tylko myśli dwu wybitnych osobowości, lecz również po części stosunki panujące w intelektualnym środowisku toruńskim, dramaty jakie przyniosły czasy stalinowskie, a przede wszystkim relację osobistą dwu niezwykłych ludzi – filozofa i poety. O tamtych latach mówią Maria Kalota Szymańska – poetka i koleżanka Herberta z  seminarium Elzenberga, Jerzy Lesław Ordan – pisarz  i Jadwiga Oleradzka – dyr. Teatru im Wilama Horzycy  w Toruniu, oraz – Witold Orcholski – filozof i dr Radosław Sioma, badacz poezji i życia Zbigniewa Herberta. Reportaż Bożeny Markowskiej  zatytułowany „Rok Zbigniewa Herberta. Miasta poety – Toruń”.

Zapraszamy!

Czytaj także

Kończy się Rok Herberta

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2008 09:27
W lipcu minionego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, podjął decyzję o ustanowienia nadchodzącego, 2008 roku, Rokiem Zbigniewa Herberta. Propozycja tak wysokiego uhonorowania roku związanego z 10 rocznicą śmierci poety została przyjęta przez posłów przez aklamację. Dla wszystkich ugrupowań zasiadających w parlamencie wielkość Herberta – poety, ale i człowieka - nie podlegała dyskusji. Także mające wkrótce w kraju zawirowania pol
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Herbert - 10 rocznica śmierci poety

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2008 12:58
W 2008 roku obchodzimy rok Herbertowski. Poniedziałek w Trójce poświęcimy temu wybitnemu poecie - będziemy czytać na naszej antenie wiersze Zbigniewa Herberta, zaprezentujemy premierę jego dramatu - "Lalek" oraz poświęcony poecie reportaż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór literacki: Poetyccy mistrzowie Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2008 13:59
Rok Zbigniewa Herberta: Poetyccy mistrzowie Zbigniewa Herberta. Audycja Andrzeja Skrendo i Joanny Szwedowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wykładowcy toruńskiej uczelni bronią jej dobrego imienia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2008 09:12
Są działania skomasowane medialne i polityczne pozbawiające środków uczelnię, zarazem kreowana jest wizja, że szkoła jest przestępczą w pewnym sensie.
rozwiń zwiń