Dumni obywatele Holandii

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 15:23
Wystawa "Złoty wiek" w monachijskiej Pinakotece to swoisty hołd złożony jedynej w swoim rodzaju formie malarskiej - portretowi grupowemu.
Audio
  • O wystawie Złoty wiek opowiada jego kurator Marcus Dekiert

W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" udaliśmy się do Starej Pinakoteki w Monachium, gdzie 2 grudnia 2010 odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej "Złoty wiek. Holenderskie portrety grupowe z Muzeum Historycznego w Amsterdamie". Wystawa prezentuje dwanaście wielkoformatowych obrazów z amsterdamskiej Galerii Strzelców, nieczynnej z powodu prac budowlanych, od sierpnia 2010 do marca 2011 roku. Na wystawie zabraknie najsłynniejszego dzieła z galerii "Straży nocnej" Rembrandta, ale za to zostaną pokazane dzieła jego uczniów, które były tak znakomite, że przez długi czas były uznawane za dzieła samego mistrza. - Obrazy m.in.: Fransa Badensa, Adriaena Backera, Ferdinanda Bola, Gerbranda van den Eeckhouta czy Govaerta Flincka, Bartholomeusa van der Helsta znajdą się po raz pierwszy poza Holandią – powiedział w rozmowie z Moniką Skarżyńską kurator wystawy dr Marcus Dekiert.

Portrety grupowe to jedyna w swoim rodzaju forma malarska, uprawiana tylko w Holandii. Wystawa podzielona jest na dwie części, jedna poświęcona jest tzw. obrazom strzeleckim, gdzie można zobaczyć różne kompanie z wraz z ich oficerami i podoficerami. Są to wspaniałe, okazałe malowidła z powiewającymi flagami i bronią, przedstawiające dumnych obywateli Holandii. W drugiej części ekspozycji znajdą się obrazy regenckie, ukazujące zwierzchników instytucji społecznych, takich jak sierocińce i szpitale, a także zarządców amsterdamskich cechów i działaczy charytatywnych.

Aby dowiedzieć się więcej o wystawie "Złoty wiek", wysłuchaj całej audycji, klikając ikonę dźwięku "O wystawie Złoty wiek opowiada jego kurator Marcus Dekiert" w boksie po prawej stronie.

Czytaj także

Polskie drzewo na obraz

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2007 09:21
Najwięksi malarze flamandzcy i holenderscy malowali na polskich deskach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kopie, odbitki a oryginały

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2009 09:58
Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada trzecią w Polsce, co do wielkości kolekcję grafik Rembrandta. Od niedzieli (5 kwietnia) można ją oglądać w Galerii Malarstwa i Rzeźby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewczyna Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 11:30
Mamy w Polsce trzy "Rembrandty" prawdziwe, potwierdzone. "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem", przechowywany jest w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, a dwa pozostałe "Uczony przy pulpicie" (inny tytuł: Ojciec żydowskiej narzeczonej) z 1641 r. i "Dziewczyna w kapeluszu" z 1641 r. (inny tytuł: Żydowska narzeczona lub Dziewczyna w iluzjonistycznej ramie") na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń