"Z punktu widzenia ziemniaka". Autor: cieszę się, że na starość znalazłem odwagę, żeby rysować

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 18:04
- Zawsze chciałem rysować, ale gdzieś w szkole zostało to u mnie zablokowane, bo "nie umiesz" albo "zajmij się lepiej matematyką". W którymś momencie mój syn zapytał, czy nie chodziłem do przedszkola, skoro nie umiem rysować. Gdy zapytałem, czemu o to pyta, odparł: "bo w przedszkolu uczą rysować". Zrozumiałem wtedy, że mam bardzo duże braki edukacyjne - mówił w Dwójce Filip Zawada, autor książki "Z punktu widzenia ziemniaka".
Książkę Filipa Zawady pt. Z punktu widzenia ziemniaka można czytać, oglądać i rozumieć na wiele sposobów
Książkę Filipa Zawady pt. "Z punktu widzenia ziemniaka" można czytać, oglądać i rozumieć na wiele sposobówFoto: materiały prom.
  • Filip Zawada to pisarz, poeta, muzyk, psycholog, terapeuta Gestalt i łucznik.
  • "Z punktu widzenia ziemniaka" to książka, którą nie tylko napisał, ale i narysował.
  • Jego opowieść można czytać, oglądać i rozumieć na wiele sposobów, bo "jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, możesz dojść wszędzie".

Nauczycielem rysunku był dla Filipa Zawady jego trzyletni syn. - Nauczyłem się rysować od dziecka - potwierdził gość Dwójki.

To nie ja, to ziemniak

To syn wytłumaczył mu również, jak narysować ziemniaka. - Pokazał mi, że jest to kółko, dwie kropki i cztery kreski. Okazuje się, że ten ziemniak może żyć, może gadać, może mieć swoje zdanie. To naprawdę fantastyczna postać. Poza tym jest w ziemniaku coś takiego, co jest bardzo wygodnie - że można na niego wszystko zwalić. Zawsze można powiedzieć: "Ale co ty tam napisałeś w tym internecie". Albo: "To zdanie nie jest fajne, obraża mnie". A ja odpowiadam: "Ja tego nie zrobiłem, to był ziemniak" - opowiadał Filip Zawada.

Uśpione talenty plastyczne Filipa Zawady

Rysowanie nie skończyło się u niego wraz z wydaniem książki "Z punktu widzenia ziemniaka". - Zacząłem rysować coraz więcej i poświęcam temu coraz więcej czasu. Zacząłem też malować. Być może ziemniak niedługo nie będzie tylko czarno-biało-czerwony, ale kolorowy. Cieszę się, że mogę to robić i cieszę się, że na starość znalazłem odwagę, żeby rysować - wyznał autor.


Posłuchaj
16:30 Wybieram Dwójkę zawada 30.08.2024.mp3 Rozmowa z Filipem Zawadą, autorem książki "Z punktu widzenia ziemniaka" (Wybieram Dwójkę) 

"Ludzie mówią, że tego nie dasz rady zrobić, jeżeli sami tego nie potrafią" - to jedna z wielu prawd życiowych, które wygłasza ziemniak, bohater najnowszej książki Filipa Zawady.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Filip Zawada (pisarz, poeta, muzyk, psycholog, terapeuta)

Data emisji: 30.08.2024

Godz. emisji: 16.30

pg/am/wmkor

Czytaj także

Anna Król: Big Book Festival to literackie laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 17:00
- Co roku mamy motto, a tegoroczne hasło "Do widzenia, do jutra" jest nieco przewrotne. Odnosi się ono do 10. rocznicy festiwalu, zamykamy pewne realizacje. Równocześnie mamy poczucie, że przez te 10 lat zmienił się obraz literatury, także trochę dzięki nam. Powstało kilka innych niż nasza ciekawych imprez literackich, udało się pokazać, że obcowanie z literaturą jest ciekawym sposobem spędzania czasu - mówiła w Dwójce Anna Król, dyrektor i pomysłodawczyni Big Book Festivalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora". Autor: wróbel też wygrał z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 12:40
- Postanowiłem zrobić prezent mojej partnerce i wydać fotoksiążkę, w której obrażam ptaki - bo taką mamy dynamikę w związku - zdradził w Programie 2 Polskiego Radia Marek Maruszczak. To autor oryginalnej książki "Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora". Gość Dwójki zdradził, że lubi wróble m.in. za to, że pokonały komunizm w Chinach.
rozwiń zwiń