Wszystkie pielgrzymki świata

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 14:14
Miliony ludzi na całym świecie rokrocznie wędrują do świętych miejsca swojej wiary. Wyznawcy chrześcijaństwa, islamu, hinduizmu i buddyzmu praktykują – w różnorodny, często niecodzienny sposób – swoje duchowe podróże.
Audio

"Co im każe rzucić dom, dzieci, gospodarstwo, zarobek (…) i iść mil kilkadziesiąt o suchym chlebie, sypiać po drogach, znosić trudy niewypowiedziane życia koczowniczego?... Cóż to jest za siła, która ich porywa z gniazda i rzuca w różnorodny, taki sam tłum i wlecze, i odprowadza?..." – pytał Władysław Reymont w swoim reportażu z pielgrzymki na Jasną Górę w 1894 roku. Pytanie to można by postawić również w odniesieniu do fenomenu pielgrzymowania jako takiego, zjawiska znanego w wielu religiach świata.   

Jakie są cele pielgrzymek? Z pewnością – jak podkreślali goście dwójkowej audycji "Kardamon i cynamon" – są to miejsca związane z ważną dla danej religii historią: pielgrzymujemy tam, gdzie narodzili się założyciele religii, tam, gdzie dokonali ważnych czynów, jak i w te miejsca, w których spotkała ich śmierć. Celem pobożnych wędrówek są również miejscowości uświęcone objawieniami czy też powszechnie czczonym, świętym wizerunkiem (obraz, posąg). W końcu: pielgrzymujemy do tych miejsc, które – jak wierzy dana społeczność – należy w jakiś sposób do innej, sakralnej przestrzeni, które upodobał sobie Bóg (bogowie).

Pielgrzymi
Pielgrzymi nad Gangesem

 

Dzięki dwójkowej audycji mamy szansę poznać praktyki pielgrzymowania w różnych religiach świata: o pątnikach na Jasną Górę mówiła socjolog prof. Maria Libiszowska-Żółtkowska (odwoływaliśmy się również do reportażu Władysława Reymonta); tybetolog dr Marek Kalmus nakreślił święte miejsca Tybetu i Indii; arabistka prof. Ewa Machut-Mendecka przybliżyła przebieg pielgrzymki do Mekki zaś Emilia Geca-Cardao zdała relację z podróży do Fatimy. Odtworzyliśmy też fragmenty archiwalnej audycji Tomasza Mościckiego poświęconej Atos – świętej górze greckiej, miejscu ważnym dla wyznawców prawosławia.

Na pielgrzymce spotyka się wzniosłe sacrum z przyziemnym (częstokroć związanym z rozwiniętym przemysłem turystycznym, jak w Fatimie) profanum. Pielgrzymi praktykują różnorodne formy podróżowania: pewne odcinki drogi pokonywane są na kolanach (nie tylko w chrześcijaństwie), czasem wędrówka wiąże się z tzw. trasą pokłonów (w buddyzmie), czasem zaś należy zwieńczyć świętą podróż siedmiokrotnym okrążeniem sanktuarium czy też krótkim biegiem między wzgórzami (jak w islamie). O tych i o wielu innych interesujących kwestiach pielgrzymowania dowiemy się, słuchając rozmów z dwójkowej audycji, którą przygotowali Kuba Borysiak i Bartosz Panek.

Pielgrzymi
Pielgrzymi w drodze do San Juan de los Lagos w Meksyku.
Czytaj także

Arkady Fiedler pokazał Madagaskar (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 10:00
W Toruniu otwarto wystawę przedwojennych fotografii znanego podróżnika i pisarza. Zdjęcia przenoszą nas na egzotyczną wyspę pełną dzikiej przyrody, nieznanych rytuałów i… pięknych kobiet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najdziwniejsza wyspa świata (pełna smoków)

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 08:11
Podróżny spotka tu "ekstremalne doznania estetyczne": niesamowite krajobrazy, niespotykane nigdzie indziej kształty drzew. Według mitów przebywały tu legendarne istoty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Pałkiewicz: ekstremalne wyzwania to narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 09:28
Znany polski reporter i odkrywca, podróżnik o międzynarodowej sławie, twórca survivalu w Europie, opowiadał w Dwójce o swoich ekstremalnych przygodach, o pasji, która każe mu wciąż sięgać po to, co najtrudniejsze.
rozwiń zwiń