Zmarł Jerzy Płażewski, wybitny krytyk filmowy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 19:00
Nestor polskiej krytyki filmowej miał 90 lat. Zapraszamy do wysłuchania gawęd zmarłego dziennikarza i wspomnienia Konrada Zarębskiego, redakcyjnego kolegi Jerzego Płażewskiego z miesięcznika "Kino".
Audio
  • Jerzego Płażewskiego wspomina Konrad Zarębski, jego redakcyjny kolega z miesięcznika "Kino" (Wybieram Dwójkę)
  • Jerzy Płażewski o wpływie krytyków filmowych na polską powojenną kinematografię
  • Jerzy Płażewski wyajśnia, dlaczego został krytykiem filmowym i snuje refleksje na temat uczestnictwa współczesnego polskiego kina na arenach międzynarodowych
  • Jerzy Płażewski o warsztacie krytyka filmowego, o fascynacji niektórymi twórcami i o rozczarowaniach
  • Jerzy Płażewski o pracy w Przeglądzie kulturalnym i w miesięczniku Kino, a także o książce Historia filmu
  • Jerzy Płażewski o etyce zawodu krytyka
Jerzy Płażewski z Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznaną w 2012 r. za całokształt osiągnięć artystycznych
Jerzy Płażewski z Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznaną w 2012 r. za całokształt osiągnięć artystycznychFoto: PAP/Jacek Turczyk

O śmierci Jerzego Płażewskiego poinformowało 5 sierpnia Stowarzyszenie Filmowców Polskich, do którego krytyk należał przez wiele lat. - Od ponad sześciu dekad towarzyszył widzom w poznawaniu świata filmu jako krytyk i historyk - podkreśliło SFP,

Jerzy Płażewski urodził się 27 sierpnia 1924 r. w Siedlcach. W 1950 ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Teksty filmowe, m.in. w "Odrodzeniu", publikował już w czasie studiów, a od 1949 r. pracował w tygodniku "Film" i pisał recenzje dla "Życia Literackiego". Od 1952 do 1956 r. był kierownikiem działu filmowego w "Przeglądzie Kulturalnym", a w latach 1956-57 szefem miesięcznika "Film na świecie".

W 1965 r. obronił pracę doktorską z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Trzy lata później został kierownikiem działu zagranicznego miesięcznika "Kino".

Od 1971 r. należał do SFP, aktywnie uczestnicząc m.in. w działaniach Koła Piśmiennictwa. Publikował w wydawanym przez SFP "Magazynie Filmowym". Należał ponadto do Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI i do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Autor licznych książek poświęconych kinematografii, np. "Język filmu", "Historia filmu dla każdego". Wielokrotnie zasiadał w jury najważniejszych festiwali filmowych, m.in. w Cannes, Berlinie, San Sebastian, Locarno i Karlowych Warach.

PAP/to/mc

***

Zapraszamy do wysłuchania gawęd Jerzego Płażewskiego.

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska, Joanna Szwedowska

Gość: Jerzy Płażewski

Data emisji: 16-20.08.2010

Godzina emisji: 11.45

Czytaj także

Wręczono Złote Taśmy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2009 13:42
W Warszawie wręczono Nagrodę Złotych Taśm dla najlepszych polskich filmów wprowadzonych do kin w 2008 roku. Została przyznana ex aequo filmom "Rysa" i "Po-Lin. Okruchy pamięci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głosy z przeszłości: Jerzy Kawalerowicz

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2008 13:36
W „Głosach z przeszłości” – przypominamy postać Jerzego Kawalerowicza, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina.
rozwiń zwiń