Podczas wystawy zatytułowanej "Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie" prezentowanych jest ponad 200 spośród pozyskanych dzieł (malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, fotografie oraz wyroby rzemiosła artystycznego), poczynając od zabytków starożytnych – egipskich masek i antycznych naczyń – a kończąc na pracach współczesnych twórców. Od początków swego istnienia Muzeum Narodowe w Warszawie wzbogacane było darami osób prywatnych i instytucji. W ostatnich latach do muzeum trafiły głównie eksponaty pochodzące z XIX wieku; darczyńcami bywają także artyści współcześni, którzy współpracują z muzeum i jego oddziałami przy rozmaitych przedsięwzięciach kuratorskich.
Pracownicy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, a także opiekunowie zbiorów w MNW analizują rynek artystyczny i antykwaryczny na całym świecie. Dzięki ich staraniom wyławiane są prace, które powinny uzupełnić muzealne zasoby i być udostępnione szerokiej publiczności. Wśród muzealiów zakupionych przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wyspecjalizowanych fundacji znalazły się prace ważne w dorobku danego twórcy lub stanowiące reprezentatywne przykłady różnych zjawisk w dziejach sztuki, zwłaszcza dzieła artystów polskich lub z Polską związanych.
Dzięki staraniom MKiDN, z pomocą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nierzadko przy wsparciu i zaangażowaniu wielu organizacji i osób prywatnych, do muzeum powróciły dzieła zaginione w czasie wojny. Są to głównie prace rysunkowe i graficzne artystów polskich, ale także cenne obrazy reprezentujące sztukę dawną.
Więcej w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"
Prowadzi: Michał Montowski
Gość: Piotr Czyż (kurator wystawy "Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie")
Data emisji: 18.11.2016
Godzina emisji: 21.17
ab/mg