Koncert dla Czeczenii - 13 października 2007 w studiu koncertowym im. Agnieszki Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2007 11:21
Zapraszamy!

Radiowe Centrum Kultury Ludowej zaprasza na Koncert dla Czeczenii - 13 października 2007 w studiu koncertowym im. Agnieszki Osieckiej. Wśród wykonawców - incarNations, Z'umba oraz Mowłat Giri-Czerkijew. Zapraszamy!

* * *

incarNations

Maja Kleszcz - glos, wiolonczela
Mamadou Diouf - glos, djembe
Wojtek Hurkacz - klarnet
Wojtek Krzak  - gitara, moon guitar


Całe naszy życie związane jest z muzyką. Nigdy nie przepracowaliśmy dnia inaczej niż na scenie.

Muzyki uczyli i uczą nas nasi mistrzowie, takich których spotkaliśmy osobiście, ale i tacy którzy odeszli zbyt wcześnie: Elvis Presley, J. B. Lenoir, Mississippi Fred MdDowell, Burning Spear, Jordi Savall, Omou Sangare, Nusrat Fateh Ali Khan, Czesław Niemen, Bob Marley, Ali Farka Toure, John Mayall... Lista jest długa.

Od bluesa, przez muzykę klasyczną po muzykę ludową - pop - popularną.
Od bezzębnych mistrzów z południa USA, poprzez saharyjskich mistrzów rytmu, naszych muzykantów po mistyków z Pakistanu i Indii.

To wszakże jeden gatunek - wytwory istoty twórczej - człowieka - World Music.

www.incarnations.pl

* * *

Z’UMBA

Słowo Z'UMBA (albo ZUMBA) ma dwa znaczenia. Jest to gruzińska nazwa kamienia filozoficznego oraz skrót od pierwszych liter gruzińskiego powiedzenia "czasem wystarczy tylko czegoś zechcieć, a to się spełni"...

Zespół o takiej nazwie powstał w Tbilisi w 1995 roku i stał  się legendą muzyki młodzieżowej Gruzji. Po rozpadzie ZSRR swoją drugą Ojczyznę zespół znalazł w 1997 r. w Krakowie. Jego styl ulegał zmianom: piękne autentyczne pieśni gruzińskie oraz melodie autorstwa Giji Beżuaszwili zostały tym razem ubrane w mocne szaty rockowe, podkreślające niesamowitą moc wewnętrzną muzyki Kaukazu.


Gija Beżuaszwili (Tbilisi) - Utalentowany muzyk i kompozytor z Tbilisi.  Multiinstrumentalista, gra na instrumentach dętych (flet poprzeczny, klarnet, saksofon oraz salamuri, duduki, flety proste etc.), strunowych (gitara, panduri, bas) oraz perkusyjnych (dżemba, darabuka oraz różne przeszkadzajki często roboty własnej).
Działalność artystyczna Giji Beżuaszwili nie ogranicza się wyłącznie Z'UMBĄ. Aktywnie działał w zespołach THE BLUE VEINS BAND oraz WA-DA-DA. Razem z absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie Mariuszem Koluchem stworzył projekt ASZUKEBI-DAWBE (pieśni Gruzińskie), który był przedstawiony na XXV Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej. Obecnie oprócz Z'UMBY Gija gra również w zespołach DZIKIE POLA (perkusja, instrumenty dęte, śpiew) oraz gościnnie w WU-HAE (saksofon).
Aktualnie lider zespołu Z'UMBA bierze tez udzial we francuskim projekcie "MUNED". Razem z jednym z założycieli gruzińskiej Zumby Iraklim Chuciszwilim (git.)  oraz francuskimi muzykami Stephane Bardad (bas) i Jaki Aux (perc) tworzą muzykę z pogranicza jazzu , folku gruzińskiego i flamenco. Współpraca ta zaowocowała wydaniem płyty "Noria" (płyta ukazała się we Francji). Projekt "Muned" i Z'UMBA oraz gościnnie Mamadou Diouf wystąpili wspólnie na festiwalu Transkaukazja 2007. Zespół Z'UMBA przygotowywuje się do nagrania trzeciej płyty zat. "Daukarit" co oznacza "Zagrajcie".

Maciej Olownia - perkusja. Doskonały perkusista rockowy, jeden z niewielu, którzy potrafią łączyć schematy rytmiczne rock'a zachodniego ze z pozoru odbiegającymi od nich rytmami kaukaskimi. Gra również w krakowskim rock'owym zespole ZOOID.

 Andrzej "Sqvar" Skwarek  - wiolonczela elektryczna, sampler klawiszowy Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów grał w orkiestrze SINFONIETTA CRACOVIA. Po czteroletniej przerwie w zajmowaniu się muzyką na skutek różnych procesów, które zachodzą w naturze, związał się na stałe z krakowskim hardcore-hiphop'owym zespolem WU-HAE, gdzie grał początkowo na klawiszach. Przez 2 i pól roku był również klawiszowcem zespołu PÜDELSI. Prawdziwą atrakcją uczestnictwa Sqvar'a w Z'UMBA'e jest jego gra na rzadko spotykanej w zespołach rock'owych wiolonczeli elektrycznej, wykorzystywanej w dosyć niekonwencjonalny sposób, która skutecznie pomaga w odtwarzaniu niepowtarzalnej przestrzeni gór Kaukazkich.

Błażej Betlej (Jasło) - Swoją karierę muzyczną rozpoczął w zespole rockowym SUZI WANG. Podejmując współpracę ze swoim szwagrem Giją Beżuaszwili oswoił również grę na gitarze basowej. Jest teraz także gitarzystą hardcore-hiphop'owej formacji WU-HAE.


www.myspace.com/krakowzumba

* * *

Mowłat Giri-Czerkijew, urodzony w Krasnooktiabrskoje w Inguszetii - choreograf, tancerz, muzyk. Prowadzi zespół dzieci z ośrodków dla uchodźców (pochodzących z Czeczenii oraz Inguszetii) – „Dzieci Wajnachów oraz dwa zespoły z polskich aresztów śledczych (!) grające i tańczące do muzyki kaukaskiej – „Dżygit” i „Jestem Za”. Mowłatowi Giri-Czerkijewowi podczas koncertu towarzyszyć będzie czeczeńska śpiewaczka Aminat Jangulbijewa.