Miasta, którym zabrano pamięć

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 17:00
W serii Monografie Fundacji Nauki Polskiej ukazała się książka dr Anny Wylegały "Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich ziem odzyskanych". Autorka publikacji będzie gościem "Skarbca Nauki Polskiej".
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Adamantios/Wikimedia, lic. CC-BY-S

Książka stanowi porównawcze case study pamięci społecznej w miejscach, które na skutek wojennych i tużpowojennych czystek etnicznych, masowych przesiedleń i migracji doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności.
Żółkiew – do 1939 roku wieloetniczne (zamieszkane przez Żydów, Polaków i Ukraińców) miasteczko w województwie lwowskim, należące do II Rzeczpospolitej – po wojnie weszła w skład Ukraińskiej SRR. Krzyż, przed wojną niemiecki Kreuz (Ostbahn), znalazł się po 1945 roku w granicach polskich "ziem odzyskanych”.
Oba miasta nie tylko straciły większość swoich mieszkańców i znaczną część tkanki miejskiej, zostały również pozbawione dotychczasowej tożsamości i historii. To samo spotkało ludzi, którzy do Krzyża i Żółkwi przyjechali: niezależnie od tego, czy byli migrantami przymusowymi, czy dobrowolnymi, musieli rozpocząć nowe życie i przystosować się do zupełnie nowych warunków. Musieli też – fizycznie i symbolicznie – zająć miejsce tych, których we wspomnianych miejscowościach już nie było.
Na podstawie analizy ponad stu pięćdziesięciu wywiadów biograficznych autorka odtwarza proces kształtowania się nowej, powojennej rzeczywistości społecznej w obu miastach, ograniczony przez represywny system polityczny, wewnętrzne konflikty i indywidualne ludzkie dramaty.      
Dr Anna Wylegała jest socjologiem, absolwentką Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych na UW, tłumaczką literatury ukraińskiej. O swojej książce i badaniach z nią związanych opowie w rozmowie z Katarzyną Kobylecką.
30 maja (piątek), godz. 15.00-15.30
jp/mc

Czytaj także

Totalitaryzm - zwycięstwo fizjologii nad polityką

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 23:30
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" mówiliśmy o książce dr Marcina Moskalewicza pt. "Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Piłsduski wobec Ukrainy, czyli życzeniowe myślenie konspiratora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 18:49
- Spojrzenie endecji na siłę ukraińskiego ruchu narodowego w latach 1919-1920 było bardziej realistyczne niż podejście Józefa Piłsudskiego - mówił w Dwójce prof. Jan Pisuliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy z dziada pradziada

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 14:00
Pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej ukazuje się praca "Rody uczone" Magdaleny Bajer, wieloletniej dziennikarki Polskiego Radia. W książce znajdziemy prawie 70 biografii rodzin, które od pokoleń zajmują się pracą badawczą.
rozwiń zwiń