Obrzęd obmycia obecny był już w najstarszych znanych nam religiach. - Począwszy od Babilonii i w Asyrii nad rzekami Eufratu, Tygrysu kapłani dokonywali oczyszczeń. Wiemy też, jaką rolę w hinduizmie odgrywają rytualne obmycia i zanurzenie w wodach Gangesu - wyjaśnia prof. Wojciech Gajewski, pastor Kościoła zielonoświątkowego.
Ablucje stosowane są także w islamie czy tradycji Indian Ameryki Południowej. Ale choć w różnych regionach świata używa się do nich mleka, wina bądź piasku, to woda niesie przesłanie czystości. W religiach chrześcijańskich obmycie wodą oznacza także oczyszczenie, obmycie z grzechu.
Czy przyjęcie chrztu jest warunkiem koniecznym do zbawienia i w czym przypomina ślubne obrączki? Z czego wynikają różnice w praktyce chrzcielnej kościołów protestanckich, prawosławnego i katolickiego? I czy uznają one wzajemnie ten sakrament? Wyjaśniamy też tajemnicę zawartą w słowie "chrzest", które nie ma związku z Chrystusem.
***
Tytuł audycji: Notatnik Dwójki
Prowadzi: Monika Zając
Gość: prof. Wojciech Gajewski i prof. Bogusław Górka (religioznawcy), ksiądz Michał Jabłoński (proboszcz parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie), ksiądz Adam Misijuk (parafia prawosławna św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie), Samuel Skrzypkowski (kościół chrześcijan Baptystów)
Data emisji: 25.02.2016
Godzina emisji: 13.00
asz/mc