Wiadomo na pewno, że malarz przyszedł na świat w połowie XV wieku w Cortonie, malowniczym miasteczku Toskanii. Nie znamy natomiast żadnych faktów dotyczących jego rodziców. - Możemy się tylko domyślać, że skoro był bratankiem Vasariego, zajmującego się wyrobem amfor i waz (stąd nazwisko), to jego ojciec również był rzemieślnikiem - przekonuje dr Fabiani. Dodaje też, że niewiele wiadomo o wczesnej twórczości Signorelliego. - Do zapisków trafia za sprawą Giovanniego Santi, ojca Rafaela, który w swej rymowanej kronice wymienia go w 1470 roku jako już znanego artystę - wyjaśnia.
Do najsłynniejszych prac Signorelliego należy cykl fresków w kaplicy San Brizio w Orvieto. Namalował go w latach 1499-1504, przedstawiając Historię Antychrysta, Raj, Piekło oraz Zmartwychwstanie ciał.
Z audycji dowiecie się, jakie stanowisko we władzach lokalnych piastował Luca Signorelli, skąd wzięło się przypuszczenie, że był żonaty i... co pożyczał od Michała Anioła. Sprawa owych pożyczek ostatecznie trafiła do sądu!
***
Tytuł audycji: "W stronę sztuki"
Prowadzi: dr Bożena Fabiani
Daty emisji: 18.09 i 2.10.2016
Godzina emisji: 10.15
mg/bch/mc