Wolfgang Amadeusz Mozart i opera "Così fan tutte"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2024 19:00
W "Letnim Festiwalu Muzycznym" słuchaliśmy opery buffa Cosi fan tutte, do której muzykę skomponował sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Nagranie pochodzi z Wiednia i zostało wykonane 22.06.2024 roku.
W Letnim Festiwalu Muzycznym posłuchamy nagrania z Wiednia
W Letnim Festiwalu Muzycznym posłuchamy nagrania z WiedniaFoto: Shutterstock/BERK OZDEMIR

Program:

  • Wolfgang Amadeusz Mozart Così fan tutte – opera buffa w dwóch aktach KV 588.

Wykonawcy: Federica Lombardi – sopran (Fiordiligi), Emily D’Angelo – sopran (Dorabella), Peter Kellner – baryton (Guglielmo), Filipe Manu – tenor (Ferrando), Kate Lindsey – sopran (Despina), Christopher Maltman – bas (Don Alfonso), Chór Wiedeńskiej Opery Państwowej, Orkiestra Wiedeńskiej Opery Państwowej, dyr. Philippe Jordan.

(Wiedeń, 22.06.2024)

***

Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się 27 stycznia 1756 roku i jest jednym z najwybitniejszych muzycznych twórców. W swoim krótkim, zaledwie trzydziestopięcioletnim życiu zdołał napisać setki utworów. Wśród jego dzieł istotne miejsce zajmują koncerty orkiestrowe. W przypadku Mozarta, koncert symfoniczny zawiera trzy zróżnicowane pod względem tempa części. Koncerty fortepianowe Mozarta stały się wzorem klasycznego koncertu solowego, z którego czerpali późniejsi kompozytorzy. 

Oprócz koncertów, Wolfgang Amadeusz Mozart z ogromnym entuzjazmem pisał opery. W dorobku kompozytora znajdują się także symfonie, utwory kameralne, solowe, jak również rozrywkowe. Mozart był pierwszym wielkim twórcą zawodowym, który pisał muzykę rozrywkową. 

Swoją przygodę z muzyką Mozart zaczął w bardzo młodym wieku. Już jako pięciolatek napisał swój pierwszy utwór, a pierwszą symfonię skomponował w wieku ośmiu lat. Niedługo później, bo w wieku lat dwunastu, stworzył pierwszą operę. Mozart wyróżniał się niebywałą pamięcią muzyczną. Utwory pisał z głowy, a to, co przelewał na papier, było dziełem skończonym, które nie wymagało poprawek. 

***

Na audycję "Letni Festiwal Muzyczny" w sobotę (6.07) w godz. 19.00-23.00 zapraszał Marcin Majchrowski.

dz

Czytaj także

Michał Znaniecki: małe błędy prowadzą do nowych, wspaniałych odkryć

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 21:15
- Teatr polega na sztuce improwizacji we wspaniałej strukturze, czyli klatce. Budujemy klatkę, a potem każdy może być wolnym artystą, bo dialog z publicznością jest codziennie inny - mówił w Dwójce Michał Znaniecki, reżyser, scenarzysta i pedagog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 10:06
Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
rozwiń zwiń