Debata Dwójki: jak tworzy się historię? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 12:33
Czy istnieją zasady chroniące przed zupełną dowolnością interpretacyjną? Jak się ma praca dziejopisarzy do powszechnej świadomości historycznej? O tym rozmawialiśmy w najnowszym wydaniu "Debaty Dwójki". W studiu gościła dr hab. Dobrochna Kałwa z Wydziału Historii UW i online prof. Rafał Wnuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego spotkania.
Debata Dwójki: jak tworzy się historię?
Debata Dwójki: jak tworzy się historię?Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

WIDEO:

W najnowszym wydaniu "Debaty Dwójki" prowadzący ją Michał Nowak, sekretarz Programu 2 Polskiego Radia, i jego goście podejmowali próby odpowiedzi na pytanie, jak tworzy się historię.


Debata Dwójki: jak tworzy się historię? Debata Dwójki: jak tworzy się historię?

Jak zapowiadał prowadzący - historia nie jest obiektywnym, ustalonym raz na zawsze opisem przeszłości. Dobitnie świadczą o tym toczone wokół niej spory oraz nowe interpretacje rozmaitych zdarzeń i stojących za nimi procesów. Czasem biorą się one z dostępu do nieznanych wcześniej źródeł, o wiele częściej jednak z przyjęcia przez historyka odmiennej perspektywy i innego rozłożenia akcentów.


Debata Dwójki: jak tworzy się historię? Audycje prowadził Michał Nowak, Sekretarz Programu 2 Polskiego Radia Debata Dwójki: jak tworzy się historię? Audycje prowadził Michał Nowak, Sekretarz Programu 2 Polskiego Radia

Gośćmi "Debaty Dwójki" byli: dr hab. Dobrochna Kałwa z Wydziału Historii UW oraz - online - prof. Rafał Wnuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

***

Na audycję "Debata Dwójki" we wtorek (30.07) w godz. 21.00-22.00 zaprosił Michał Nowak. Transmisja w formie wideo na stronie internetowej, kanale YouTube i Facebooku Dwójki.

dz/kmp

Czytaj także

Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 10:06
Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku". Przeperski: komunizm upadł dzięki Gorbaczowowi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 12:55
Michał Przeperski to historyk, który podjął się opisu lat transformacji ustrojowej w Polsce. W ten sposób na rynku ukazała się książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993". Autor próbuje w niej przedstawić codzienność Polaków w tym przełomowym okresie oraz pokazać, jak wydarzenia tamtych lat wpłynęły na obecną rzeczywistość kraju.
rozwiń zwiń