To właśnie z tego przedstawienia pochodzi tak ceniony przez słuchaczy "Psalm stojących w kolejce". Musical, w którym znalazło się dziesięć utworów z tekstami Ernesta Brylla i muzyką Wojciecha Trzcińskiego, miał swoją premierę w grudniu 1980 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Polacy docenili celny komentarz do polskiej sytuacji przełomu lat 70. i 80., w ciągu kilku miesięcy po premierze "Kolędę Nockę" obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wydana rok później płyta z utworami szybko osiągnęła status złotej.
Stan wojenny - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>>
- Pracując nad spektaklem byliśmy trochę "nawiedzeni". Nikogo nic nie obchodziło poza tym, co dzieje się na scenie. Bałam się, że po będę musiała poszukać zajęcia, które nie ma nic wspólnego ze śpiewaniem, ale brnęłam w to z przekonania, a trochę przekory - wspomina czas prób Krystyna Prońko.
Bez tajemnic: Krystyna Prońko cz. 1 >>>
Bohaterka Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic" z radością podkreśla, że piosenki z "Kolędy Nocki" do dziś są bardzo dobrze odbierane przez publiczność. Kiedy jednak wybuchł stan wojenny spektakl zniknął ze sceny, a jego twórcy... - Wyrzucono mnie i z uczelni w Katowicach, i z teatru w Gdyni. Do dziś mam te pisma, ale nie napisano w nich wprost za co mnie wyrzucano - dodaje.
Na 30. rocznicę wybuchu stanu wojennego przygotowano nową wersję "Kolędy Nocki". Także wtedy Krystyna Prońko wykonała "Psalm stojących w kolejce". Śpiewa go także podczas koncertów na specjalne życzenie publiczności.
Utwory Krystyny Prońko do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>
W cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55) prezentujemy wywiady z najważniejszymi artystami polskich scen.
Krystyna Prońko i Maria Szabłowska. Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio
(asz)