Wręczono Doroczne Nagrody Ministra Kultury. Irena Jun z najważniejszą statuetką

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 12:18
- Moją specjalnością jest przyglądanie się poezji, czytanie, mówienie, granie, przerabianie poezji na teatr. Niekiedy przynosi to nadzwyczajne rezultaty, jak na przykład teraz - mówiła podczas środowej gali (27.11) Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Irena Jun, laureatka głównej nagrody przyznawanej za całokształt twórczości.
Laureaci Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas gali w Krakowie
Laureaci Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas gali w KrakowieFoto: Danuta Matloch/MKiDN

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w jednej z 11 dziedzin (m.in. taniec, teatr, architektura, muzyka, film, literatura, sztuka ludowa, sztuki wizualne). Laureaci i laureatki otrzymują statuetkę, dyplomy oraz nagrody finansowe.

Posłuchaj
05:49 Poranek Dwójki nagrody MKiDN 28.11.2024.mp3 Relacja z gali wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Krakowie (Poranek Dwójki) 

Artyści, animatorzy, organizacje i instytucje

Podczas tegorocznej uroczystości w studiu Telewizji Polskiej w Krakowie wyróżnionych zostało w sumie dwanaścioro artystów i artystek, animatorów i animatorek oraz instytucji, których działalność w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju, upowszechniania oraz ochrony kultury i dziedzictwa narodowego. 

Czytaj także:

Lista laureatów

  • CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI: Irena Jun - wybitna aktorka, reżyserka i pedagożka, od lat związana z Teatrem Studio. Jej monodramy oraz działalność pedagogiczna wyznaczają najwyższe standardy sztuki scenicznej i promują polską kulturę słowa.
  • SZTUKI WIZUALNE: Agnieszka Brzeżańska - wszechstronna artystka posługująca się malarstwem, fotografią, rysunkiem i filmem. Jej twórczość wnikliwie bada współczesne paradoksy, ujawnia absurdy codzienności oraz dekonstruuje symbole kulturowe i narracje medialne.
  • ANIMATOR KULTURY: Zofia Bisiak - animatorka kultury, która od ponad pół wieku inspiruje i edukuje kolejne pokolenia twórców. Dzięki jej pracy Ośrodek Doskonalenia Animatorów Kultury w Łucznicy stał się wzorem edukacji artystycznej, terapii przez sztukę oraz rozwoju kultury rękodzieła.
  • TEATR: Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 - instytucja promująca inkluzywność w sztuce, skupiająca artystów z niepełnosprawnościami. Tworzy spektakle redefiniujące estetykę teatru i budujące wrażliwość na różnorodność.
  • OCHRONA DZIEDZICTWA: Stowarzyszenie Twórców Ludowych - od 1968 r. zrzesza twórców z różnych dziedzin kultury ludowej: od rękodzieła, przez folklor, aż po literaturę ludową. Dzięki jego działalności tradycyjne techniki, obrzędy i formy wyrazu artystycznego są rozwijane i przekazywane kolejnym pokoleniom.
  • FILM: Korek Bojanowski - scenarzysta i reżyser, autor pełnometrażowego debiutu "Utrata równowagi". Jego twórczość, zarówno fabularna, jak i dokumentalna, jest ceniona na międzynarodowych festiwalach. Jako założyciel najmniejszego kina w Warszawie, łączy pasję do kina z edukacją i budowaniem przestrzeni dla refleksji nad relacjami międzyludzkimi.
  • TANIEC: Centrum w Ruchu - zrzeszenie choreografów, które redefiniuje współczesny taniec i sztuki performatywne w Polsce. Poprzez spektakle, warsztaty i inne wydarzenia artystyczne wspiera kreatywność, zwiększa dostępność sztuki i buduje więź między twórcami a publicznością.
  • KULTURA LUDOWA: Antoni Kroh - pisarz, etnograf i tłumacz, od lat dokumentuje, interpretuje i popularyzuje kulturę ludową, szczególnie Karpat. Jego książki, takie jak "Sklep potrzeb kulturalnych", oraz działalność kuratorska mają kluczowe znaczenie dla zachowania polskiego dziedzictwa ludowego.
  • MUZYKA: Marta Gardolińska - pierwsza kobieta na stanowisku dyrektora muzycznego Opéra national de Lorraine i TU Orchester Wien. Jej działalność przełamuje bariery w świecie dyrygentury i promuje polskich kompozytorów na arenie międzynarodowej.
  • MECENAS KULTURY: Fundacja EFC - założona przez Andrzeja Czerneckiego, wspiera młode talenty w Polsce, likwidując bariery społeczne i ekonomiczne poprzez programy stypendialne. Fundacja promuje nowoczesne podejście do nauki, rozwijając kompetencje naukowe oraz społeczną wrażliwość młodzieży.
  • LITERATURA: Małgorzata Łukasiewicz - wybitna tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, która wyróżnia się głębokim zrozumieniem struktur narracyjnych i filozoficznych odniesień w tłumaczonych tekstach.
  • ARCHITEKTURA I PRZESTRZEŃ: Aleksandra Wasilkowska - architektka i badaczka, która w swojej twórczości łączy architekturę, sztukę i przestrzeń społeczną. Jej prace zdobyły uznanie na międzynarodowych wystawach, m.in. na Biennale Architektury w Wenecji, w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz Seoul Art Center w Korei.

***

Przygotował: Paweł Pawlica

Data emisji: 28.11.2024

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/dz

Czytaj także

Hanna Wróblewska: nie jest możliwe, żeby spełnić wszystkie życzenia środowiska kultury [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2024 19:10
- Podchodzę z wielką pokorą do miejsca i do zadania, które przede mną stanęło. W każdym miejscu, gdzie pracuję mam taką zasadę, że trzeba robić trochę więcej niż to możliwe. Nie wszystko, co możliwe, bo wtedy nic nie wyjdzie, nie tyle, ile możliwe, tylko zawsze trzeba chcieć trochę więcej - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwycięski projekt wystawy na Biennale Architektury w Wenecji 2025

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 19:47
"Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze" - to tytuł zwycięskiego, kuratorskiego projektu wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji w 2025 roku. Zwycięzcę ogłosiła szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska.
rozwiń zwiń