Czerwiec 1989 na zdjęciach Anny Beaty Bohdziewicz

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 12:10
We wtorkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o szczególnym albumie: książce Anny Beaty Bohdziewicz "Wszystko od nowa 1989. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata".
Fotografia z książki Anny Beaty Bohdziewicz Wszystko od nowa 1989. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata (fragm.)
Fotografia z książki Anny Beaty Bohdziewicz "Wszystko od nowa 1989. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata" (fragm.)Foto: mat. prasowe/Dom Spotkań z Historią

Znakomita artystka opowiada w "Fotodzienniku" historię otaczającego ją, gwałtownie zmieniającego się świata, gdzie życie prywatne przeplata się z tym, co publiczne, polityczne. Widzimy rozpadający się autorytarny ustrój, lęk przed nieznaną przyszłością, ale także radość i uliczną demokrację. Fotografie uzupełnione komentarzem, przesuwające się jak klatki filmowej ballady, tworzą nową, subiektywną narrację.
3 czerwca w warszawskim Domu Spotkań z Historią odbędzie się spotkanie z autorką, która również będzie naszym gościem. Anna Beata Bohdziewicz w Dwójkowym studiu po godz. 8.35.

Poza tym w "Poranku Dwójki": po 7.45 "Archiwalnia", po 7.35 zapowiedź bydgoskiej premiery spektaklu "Cienie. Eurydyka mówi" w reżyserii Mai Kleczewskiej, wcześniej zaś - prezentacja kolejnej książki z cyklu "25 książek na 25-lecie". Nie zabraknie również "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, piosenki z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki rekomenduje gitarzysta jazzowy Marek Napiórkowski) i oczywiście "Płyty tygodnia". Tym razem do wygrania płyta, na której Renaud Capucon gra koncerty skrzypcowe Jana Sebastiana Bacha i współczesnego kompozytora łotewskiego Peterisa Vasksa. Towarzyszy mu Chamber Orchestra of Europe. 
Zaprasza Tomasz Obertyn.
3 czerwca (wtorek), godz. 6.00-9.00

Czytaj także

Trzeba wyjechać z Polski, żeby docenić ten kraj

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 13:00
- Jeśli ktoś narzeka, że nic się nie zmieniło od upadku komuny, to mi się z nim nawet nie chce rozmawiać - mówił w Dwójce Tomasz Piotrowski, dziennikarz, pracownik białostockiego oddziału IPN, który w Dwójce wspominał lata polskiej transformacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janina Jankowska: dla nas 4 czerwca '89 był jak Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:00
- Tyle, że zamiast bronią walczyliśmy kartami do głosowania. W dodatku wygraliśmy - wspominała w Dwójce dziennikarka radiowa, która w czasie słynnych wyborów była szefową dziennikarzy radiowych Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 1989 roku monopol państwa na szkolnictwo został przełamany

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:00
- Po wyborach powstały pierwsze niepubliczne szkoły w Polsce. Rodzice i nauczyciele sami wynajdowali lokale, odnawiali je, zwozili ławki. Ta obywatelska atmosfera później już się nie powtórzyła - opowiadał w Dwójce Wojciech Starzyński, działacz społeczny, twórca pierwszego Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabella Cywińska: nie wyobrażałam sobie, że mogłabym nie głosować

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 16:59
– Przez 25 lat nie udało nam się nauczyć Polaków poczucia tożsamości i wspólnoty. Dziś nie rozumiemy, że, gdy jesteśmy wolni, nasz głos się liczy, choć jest tylko jeden – mówiła w Dwójce Izabella Cywińska, reżyser i minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
rozwiń zwiń