- Uważam, że coś trzeba zrobić z pewnymi obszarami wykształcenia młodych ludzi, a mianowicie logicznego myślenia, analizy i syntezy, a szachy są narzędziem, które w tym zakresie może wiele dobrego zrobić - mówi mgr Maciej Karasiński z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu.
Psycholog i mistrz międzynarodowy szachistów Jan Przewoźnik przyznaje, że myślenie dzisiejszych uczniów jest płytkie. – Szachy dają umiejętność wyboru. Zawsze mamy plan A, B, C przy wyborze ważnych posunięć, a to może później bardzo przydać się w biznesie - wyjaśnia w rozmowie z Iwoną Piętak.
Szachy zaproponował uczniom kierowanego przez siebie zespołu szkół Piotr Zieliński, członek Polskiego Związku Szachowego i - jak przyznaje w rozmowie z dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów - dzieci nie trzeba namawiać do gier logicznych. - Przyjęło się, że szachy to gra dla wybitnie zdolnych, a my od kilku lat prowadzimy z ich użyciem zajęcia rewalidacyjne dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo i to w tej grupie szachy przynoszą największe efekty - podkreśla.
Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli organizuje szkolenia nauczycieli, którzy chcą prowadzić zajęcia szachowe zarówno jako zajęcia dodatkowe, jak i dodatkowy przedmiot.
"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
(asz)