Tajemnice Archiwum Ringelbluma

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 15:00
18 września 1946 roku przy ulicy Nowolipki - na terenie dawnego getta - odkryto dziesięć metalowych skrzynek z niezwykłą zawartością...
Dzieci w warszawskim gettcie
Dzieci w warszawskim gettcieFoto: wikipedia, domena publiczna

Żebracy, którzy zapełniają obecnie ulice, są inni niż w zeszłym roku. Większość żebraków z prowincji wymarła. Nowi żebracy są ludźmi wyższego pokroju, łatwo poznać ich pochodzenie po obliczu i postawie. Mówią dobrą, a niekiedy wspaniałą polszczyzną: "Drodzy państwo, jeszcze nic dziś nie jadłem".

Od pierwszych tygodni wojny Emanuel Ringelblum pisał osobisty dziennik. Po wojnie, w zasypanej piwnicy, w zardzewiałych metalowych skrzynkach i bańkach na mleko odnaleziono część "Archiwum Ringelbluma".

***

Na audycję "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" - w sobotę (28.11) w godz. 16.00-17.00 - zaprasza Hanna Maria Giza.

mm/jp

Czytaj także

Getto warszawskie. Piekło w środku miasta

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2024 05:55
16 listopada 1940 roku Niemcy zamknęli getto w Warszawie. Granice getta stały się granicami życia i śmierci. Strzegła ich niemiecka żandarmeria, polska policja i żydowska Służba Porządkowa. Bez specjalnej przepustki nie wolno było wyjść ani wejść. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emanuel Ringelblum. Kronikarz getta warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 05:50
Zebrane przez niego Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego zostało wpisane przez UNESCO na listę "Pamięć Świata", gromadzącą najważniejsze dokumenty obrazujące historię naszego globu.
rozwiń zwiń