Życie muzyczne Warszawy po 1918 roku

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 17:43
W audycji opowiemy o tym, jak funkcjonowały instytucje muzyczne w stolicy po odzyskaniu niepodległości.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Stockforlife/shutterstock.com

M.in. o działalności filharmonii, opery, Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, o twórcach, wykonawcach i krytykach mówić będzie muzykolog Grzegorz Michalski.

Sięgniemy też po wspomnienia z tamtych lat, m.in. Jerzego Waldorffa, prof. Jana Ekiera - pianista i kompozytor i prof. Tadeusz Wroński - skrzypek.

***

Na Album polski w poniedziałek (27.08) w godz. 22.30-23.00 zaprasza Anna Skulska.

jp/pg

Czytaj także

"Adam Didur osiągnął wszystko, co mógł osiągnąć śpiewak"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 08:00
- Przeszedł do historii jako jeden z największych artystów w dziejach sztuki śpiewaczej. A startował z całkowitych dołów społecznych, bo urodził się jako nieślubny syn córki leśniczego w Woli Sękowej k. Sanoka. Dopiero później jego matka poślubiła miejscowego nauczyciela Antoniego Didura i ten go usynowił - mówił w Dwójce Józef Kański, muzykolog i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lwów był muzyczną stolicą Polski"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 10:10
- Na początku ubiegłego wieku Lwów miał bardzo wiele instytucji muzycznych, które działały bardzo aktywnie. Opera, towarzystwo muzyczne, filharmonia, wiele chórów i orkiestr. Miasto tętniło muzyką – mówił w Dwójce dr Michał Piekarski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura muzyczna przedwojennego Wilna

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 08:00
W audycji "Album polski" słuchaliśmy wspomnień kompozytorów Romualda Twardowskiego i Witolda Rudzińskiego (z taśm archiwalnych PR) oraz śpiewaka Bernarda Ładysza (Archiwum PR).
rozwiń zwiń