W poszukiwaniu Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 19:58
Najcenniejszą częścią radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego są prace patrona instytucji. W dzisiejszej audycji "O wszystkim z kulturą" (28.08) wybierzemy się do rodzinnego miasta malarza, żeby przyjrzeć się jego pracom. Zanim jednak do nich dotrzemy radomscy kuratorzy opowiedzą, jakie jeszcze niespodzianki kryje dawny gmach kolegium pijarskiego. Emisja, nietypowo, o godz. 19.00.
Jacek Malczewski przy pracy, koniec XIX w.
Jacek Malczewski przy pracy, koniec XIX w.Foto: NAC

Jacek Malczewski był jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu w Polsce przełomu XIX i XX wieku. Na początku malował sceny rodzajowe i szkice inspirowane utworami Juliusza Słowackiego. Z tego okresu pochodzą obrazy: "Mazepa", "Dwunastu harfiarzy z Lilli Wenedy" czy "Śmierć Ellenai". Inspirował go także folklor, obficie czerpał z motywów mitologicznych i biblijnych. Malował Chrystusa, anioły, greckiego boga śmierci Tanatosa, harpie, fauny, chimery i ludzi, wplatając te postacie w symboliczne sytuacje czy surrealistyczne wizje.

Centralnym punktem odniesienia sztuki Jacka Malczewskiego był jednak człowiek widziany przez pryzmat spraw ostatecznych. W dojrzałej twórczości malarza dominowała refleksja nad życiem i śmiercią. Taką tematykę przedstawiają między innymi dzieła: "Wiara, nadzieja, miłość", "Błędne koło", "Melancholia".

Jackowi Malczewskiemu przypisuje się autorstwo około dwóch tysięcy obrazów olejnych. Bogatą część jego dorobku stanowią autoportrety, których namalował co najmniej 150, nie licząc karykatur i rysunków. 

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w środę (28.08) w godz. 19.00-19.30 zaprasza Jakub Kukla.

dz/wmkor

Czytaj także

"Autobus" - obraz, który fascynuje artystów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 15:00
Jacek Kaczmarski poświęcił mu jedną ze swoich piosenek, Teatr Akademia Ruchu stworzył na jego podstawie akcję - obraz Bronisława Wojciecha Linkego jest wielką alegorią Polski czasu komunizmu i uniwersalną opowieścią o ludzkich występkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspozycja "Portret artysty". "Pokazujemy, jak wyglądali twórcy, których znamy tylko z ich dzieł"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 12:47
Matejko, Boznańska, Malczewski, Siemiradzki, Simmler, Brandt, Bilińska, Mehoffer, Gierymski. W Galerii Sztuki XIX Wieku można zobaczyć dzieła wybitnych polskich malarzy. Przyglądamy się ich twórczości, lecz jak wyglądali oni sami? Opowiedziała o tym w "Poranku Dwójki" Anna Masłowska - kurator ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń